starkabolag.se

Aktiebolag Alingsås

skin care. alingsås AB

82 sökningar

Omsättning 2025

3 mkr

−7,3 %
Rörelsemarginal

3,6 %

+2,0 p.e.
Soliditet

34,5 %

+8,4 p.e.
Anställda

3

−25,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning3 0183 2543 0992 8843 242
Rörelseresultat10954−141101116
Årets resultat5031−518267
Eget kapital288238206307275
Balansomslutning1 0089871 0201 1461 419
Anställda34433
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning3 0183 2543 0992 8843 242
Personalkostnader1 8822 2102 1101 4991 555
Av- och nedskrivningar6468636147
Övriga externa kostnader523419490445426
Övriga rörelseposter, netto−440−503−577−778−1 098
Rörelseresultat10954−141101116
Ränteintäkter234——
Räntekostnader001100
Resultat efter finansiella poster11156−13992116
Bokslutsdispositioner−50−2588−10−30
Skatt1100019
Årets resultat5031−518267

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar240304372403464
Varulager238247222264297
Kortfristiga fordringar192155112105151
Kassa och bank338281314374507
Omsättningstillgångar768683648743956
Summa tillgångar1 0089871 0201 1461 419
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat188157207175158
Eget kapital288238206307275
Justerat eget kapital348258206377337
Obeskattade reserver752508878
Kortfristiga skulder6457248147511 066
Summa eget kapital och skulder1 0089871 0201 1461 419
Ställda säkerheter00200200200

Verksamhet

skin care. alingsås AB omsatte 3 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 642 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 3,6 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 34,5 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 7 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Alingsås.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Hudvårdssalong med försäljning av tjänst såsom ansiktsbehandling, vaxning, kroppsbehandling, massage, färgning av fransar och bryn. Verksamheten har även försäljning av hudvårds- och kroppsprodukter.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är skin care. alingsås AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av skin care. alingsås AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller skin care. alingsås AB (556913-4017)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

skin care. alingsås AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2012-12-06
Bransch Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220)
Adress
Lilla Torget 1, 441 30, Alingsås
Besök: Lilla Torget 1, Alingsås
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad