Aktiebolag Stockholm
SKHLM SHOPPING AB
22 sökningar
3,2 mkr
+5,6 %20,5 %
−4,4 p.e.38,8 %
+6,8 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 216 | 3 045 | 0 |
| Rörelseresultat | 659 | 757 | −10 |
| Årets resultat | 524 | 601 | 0 |
| Eget kapital | 1 150 | 626 | 25 |
| Balansomslutning | 2 966 | 1 960 | 26 |
| Anställda | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 216 | 3 045 | 0 |
| Personalkostnader | 191 | 146 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 184 | 184 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 181 | 1 958 | 10 |
| Rörelseresultat | 659 | 757 | −10 |
| Resultat efter finansiella poster | 659 | 757 | −10 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 11 |
| Skatt | 136 | 156 | 1 |
| Årets resultat | 524 | 601 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 553 | 737 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 116 | 552 | 12 |
| Kassa och bank | 1 297 | 671 | 14 |
| Omsättningstillgångar | 2 413 | 1 223 | 26 |
| Summa tillgångar | 2 966 | 1 960 | 26 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 601 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 1 150 | 626 | 25 |
| Justerat eget kapital | 1 150 | 626 | 25 |
| Långfristiga skulder | 1 004 | 1 004 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 812 | 330 | 1 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 966 | 1 960 | 26 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 14 974 granskade bolag ligger SKHLM SHOPPING AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 3,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 20,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 38,8 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 6 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva varuhusrörelse, innefattande handel med kläder och konfektionsvaror, textilier, hus- och hemartiklar, leksaker, smycken, presentartiklar och dagligvaror samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva import och försäljning av solcellspaneler, växelriktare, batterier, energilagringssystem och laddboxar med tillbehör, samt försäljning av energilösningar. Bolaget skall även bedriva projektering, konsultation och entreprenad inom ny-, till- och ombyggnation samt renovering och underhåll av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Radwan Assaad (f. 1983) Styrelseledamot
- Fouad Assaad (f. 1977) Styrelsesuppleant
- Nadine Anouti (f. 1984) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Action Team service AB (559176-8766) |
|---|---|
| Koncernmoder | Action Team service AB (559176-8766) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-06-27 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Vattravägen 31, 147 63, Uttran Besök: Vattravägen 31, Uttran |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |