Aktiebolag Västerås
Skerike Golfbana AB
179 sökningar
Omsättning 2024
15,2 mkr
+5,5 %Rörelsemarginal
3,2 %
+6,6 p.e.Soliditet
24,5 %
−0,3 p.e.Anställda
9
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 15 163 | 14 366 | 11 978 | 11 788 | 11 704 |
| Rörelseresultat | 481 | −495 | −928 | 425 | 635 |
| Årets resultat | 85 | −904 | −1 104 | 196 | 535 |
| Eget kapital | 3 551 | 3 466 | 4 371 | 5 475 | 5 279 |
| Balansomslutning | 14 479 | 13 942 | 15 552 | 11 479 | 11 665 |
| Anställda | 9 | 9 | 10 | 9 | 8 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 15 163 | 14 366 | 11 978 | 11 788 | 11 704 |
| Personalkostnader | 6 422 | 6 515 | 6 096 | 5 339 | 4 765 |
| Av- och nedskrivningar | 801 | 1 221 | 1 092 | 739 | 924 |
| Övriga externa kostnader | 6 417 | 4 537 | 3 924 | 3 828 | 3 829 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 042 | −2 588 | −1 794 | −1 457 | −1 551 |
| Rörelseresultat | 481 | −495 | −928 | 425 | 635 |
| Ränteintäkter | 3 | 5 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 399 | 414 | 252 | 107 | 100 |
| Resultat efter finansiella poster | 85 | −904 | −1 179 | 318 | 535 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 75 | −75 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 47 | 0 |
| Årets resultat | 85 | −904 | −1 104 | 196 | 535 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 11 945 | 11 521 | 6 231 | 4 723 | 5 381 |
| Varulager | 1 454 | 1 286 | 1 499 | 1 112 | 881 |
| Kortfristiga fordringar | 456 | 447 | 869 | 527 | 550 |
| Kassa och bank | 624 | 688 | 6 953 | 5 117 | 4 853 |
| Omsättningstillgångar | 2 534 | 2 421 | 9 321 | 6 755 | 6 284 |
| Summa tillgångar | 14 479 | 13 942 | 15 552 | 11 479 | 11 665 |
| Aktiekapital | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 |
| Balanserat resultat | 416 | 1 320 | 2 425 | 2 229 | 1 694 |
| Eget kapital | 3 551 | 3 466 | 4 371 | 5 475 | 5 279 |
| Justerat eget kapital | 3 551 | 3 466 | 4 371 | 5 535 | 5 279 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 75 | 0 |
| Långfristiga skulder | 3 003 | 7 227 | 6 601 | 2 822 | 3 100 |
| Kortfristiga skulder | 7 925 | 3 249 | 4 580 | 3 107 | 3 286 |
| Summa eget kapital och skulder | 14 479 | 13 942 | 15 552 | 11 479 | 11 665 |
| Ställda säkerheter | 7 822 | 7 822 | 7 822 | 5 466 | 5 466 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 omsatte Skerike Golfbana AB 15,2 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 6,5 miljoner kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 3,2 procent, och soliditeten var måttlig — 24,5 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 6 procent. Bolaget sysselsatte 9 personer och har sitt säte i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och driva golfbana med range, tillhörande kringverksamhet såsom shop, restaurang m.m. och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Peter Ewertz Isaksson (f. 1962) Ordförande, Styrelseledamot
- Amanda Stolpe (f. 1995) Styrelseledamot
- Hans Larsson (f. 1953) Styrelseledamot
- Jonas Nordin (f. 1989) Styrelseledamot
- Tobias Härnström (f. 1977) Styrelseledamot
- Glenn Holmström (f. 1961) Styrelseledamot
- Jan Häggqvist (f. 1954) Styrelseledamot
- Fredrik Hedström (f. 1981) Styrelseledamot
- Åke Westerlund (f. 1942) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Annelie Finnberg Skoog (f. 1975) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1994-09-19 |
|---|---|
| Bransch | Drift av golfbanor (SNI 93112) |
| Adress | Kävsta, 725 93, Västerås Besök: Kävsta, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |