starkabolag.se

Aktiebolag Mora

Skeri Skog & Trädgård AB

48 sökningar

Omsättning 2025

9,5 mkr

+33,4 %
Rörelsemarginal

5,0 %

+2,9 p.e.
Soliditet

19,9 %

+1,7 p.e.
Anställda

20

+81,8 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning9 4617 0902 3581 213460
Rörelseresultat474151207231−15
Årets resultat178571861361
Eget kapital228179272216110
Balansomslutning2 5311 535828468226
Anställda2011311
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning9 4617 0902 3581 213460
Personalkostnader6 8895 4101 260412296
Av- och nedskrivningar141101588556
Övriga externa kostnader1 535868391256111
Övriga rörelseposter, netto−422−560−442−229−12
Rörelseresultat474151207231−15
Räntekostnader178013
Resultat efter finansiella poster457144208230−19
Bokslutsdispositioner−221−6828−5820
Skatt581949360
Årets resultat178571861361

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar81539519317094
Varulager12913000
Kortfristiga fordringar1 1074773127527
Kassa och bank480650323223104
Omsättningstillgångar1 7161 141635298132
Summa tillgångar2 5311 535828468226
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat072363059
Eget kapital228179272216110
Justerat eget kapital504279318284132
Obeskattade reserver347126588628
Långfristiga skulder6130002
Kortfristiga skulder1 3431 23049816686
Summa eget kapital och skulder2 5311 535828468226
Ställda säkerheter000015

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Skeri Skog & Trädgård AB 9,5 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,2 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 5,0 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 19,9 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 33 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 20 personer, med säte i Mora.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva skogs- och trädgårdsskötsel samt trävarutillverkning.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Skeri Skog & Trädgård AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Skeri Skog & Trädgård AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Skeri Skog & Trädgård AB (559140-9528)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Skeri Skog & Trädgård AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2017-12-19
Bransch Skogsskötsel (SNI 02102)
Adress
Höggärdsvägen 5, 792 50, Mora
Besök: Höggärdsvägen 5, Mora
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad