Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Skärpa Studio AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Skärpa Studio AB ökade omsättningen med 46 procent senaste året. Medianen bland branschens 311 jämförbara bolag är 6 procent.
Rörelsemarginalen är 8,9 procent, mot branschmedianens 7,4 procent.
Soliditeten ligger på 49,9 procent — branschens median är 54,0 procent.
Bolaget har 5 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Arkitektverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 220 | 289 | 24 % | |
| Värdeförändring | +118,0 % | 28 | 284 | 90 % |
| Tillväxt i omsättning | +45,8 % | 30 | 311 | 90 % |
| Rörelsemarginal | 8,9 % | 134 | 311 | 57 % |
| Avkastning på eget kapital | 42,4 % | 77 | 311 | 75 % |
| Soliditet | 49,9 % | 179 | 311 | 42 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 222 tkr | 193 | 311 | 38 % |
| Rörelseresultat per anställd | 109 tkr | 144 | 311 | 54 % |
| Nettoomsättning | 6 108 tkr | 257 | 311 | 17 % |
| Rörelseresultat | 546 tkr | 191 | 311 | 39 % |
| Antal anställda | 5 | 228 | 311 | 27 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 6 885 | 9 259 | 26 % | |
| Värdeförändring | +118,0 % | 642 | 9 142 | 93 % |
| Tillväxt i omsättning | +45,8 % | 629 | 10 556 | 94 % |
| Rörelsemarginal | 8,9 % | 3 392 | 10 543 | 68 % |
| Avkastning på eget kapital | 42,4 % | 1 809 | 10 557 | 83 % |
| Soliditet | 49,9 % | 4 670 | 10 531 | 56 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 222 tkr | 8 221 | 10 557 | 22 % |
| Rörelseresultat per anställd | 109 tkr | 5 022 | 10 557 | 52 % |
| Nettoomsättning | 6 108 tkr | 8 839 | 10 557 | 16 % |
| Rörelseresultat | 546 tkr | 5 982 | 10 557 | 43 % |
| Antal anställda | 5 | 6 964 | 10 557 | 34 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 58 638 | 78 068 | 25 % | |
| Värdeförändring | +118,0 % | 5 621 | 76 955 | 93 % |
| Tillväxt i omsättning | +45,8 % | 5 489 | 87 561 | 94 % |
| Rörelsemarginal | 8,9 % | 29 336 | 87 479 | 66 % |
| Avkastning på eget kapital | 42,4 % | 15 266 | 87 581 | 83 % |
| Soliditet | 49,9 % | 38 650 | 87 385 | 56 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 222 tkr | 68 723 | 87 582 | 22 % |
| Rörelseresultat per anställd | 109 tkr | 42 750 | 87 582 | 51 % |
| Nettoomsättning | 6 108 tkr | 73 791 | 87 582 | 16 % |
| Rörelseresultat | 546 tkr | 50 846 | 87 582 | 42 % |
| Antal anställda | 5 | 57 946 | 87 582 | 34 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .