Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Skandro AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Skandro AB ökade omsättningen med 14 procent senaste året. Medianen bland branschens 74 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är 4,2 procent, mot branschmedianens 4,2 procent.
Soliditeten ligger på 79,7 procent — branschens median är 60,0 procent.
Bolaget har 18 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Träförpackningstillverkning
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 8 | 69 | 88 % | |
| Värdeförändring | +6,0 % | 36 | 69 | 48 % |
| Tillväxt i omsättning | +13,5 % | 20 | 74 | 73 % |
| Rörelsemarginal | 4,2 % | 38 | 74 | 49 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,7 % | 45 | 74 | 39 % |
| Soliditet | 79,7 % | 12 | 73 | 84 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 767 tkr | 8 | 74 | 89 % |
| Rörelseresultat per anställd | 200 tkr | 23 | 74 | 69 % |
| Nettoomsättning | 85 813 tkr | 10 | 74 | 86 % |
| Rörelseresultat | 3 595 tkr | 19 | 74 | 74 % |
| Antal anställda | 18 | 15 | 74 | 80 % |
Jönköpings län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 230 | 3 150 | 93 % | |
| Värdeförändring | +6,0 % | 1 523 | 3 115 | 51 % |
| Tillväxt i omsättning | +13,5 % | 783 | 3 413 | 77 % |
| Rörelsemarginal | 4,2 % | 1 938 | 3 414 | 43 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,7 % | 2 275 | 3 415 | 33 % |
| Soliditet | 79,7 % | 273 | 3 403 | 92 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 767 tkr | 460 | 3 415 | 87 % |
| Rörelseresultat per anställd | 200 tkr | 1 183 | 3 415 | 65 % |
| Nettoomsättning | 85 813 tkr | 548 | 3 415 | 84 % |
| Rörelseresultat | 3 595 tkr | 761 | 3 415 | 78 % |
| Antal anställda | 18 | 816 | 3 415 | 76 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 5 197 | 78 068 | 93 % | |
| Värdeförändring | +6,0 % | 40 706 | 76 955 | 47 % |
| Tillväxt i omsättning | +13,5 % | 22 464 | 87 561 | 74 % |
| Rörelsemarginal | 4,2 % | 48 362 | 87 479 | 45 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,7 % | 58 979 | 87 581 | 33 % |
| Soliditet | 79,7 % | 6 944 | 87 385 | 92 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 767 tkr | 11 988 | 87 582 | 86 % |
| Rörelseresultat per anställd | 200 tkr | 29 204 | 87 582 | 67 % |
| Nettoomsättning | 85 813 tkr | 12 652 | 87 582 | 86 % |
| Rörelseresultat | 3 595 tkr | 18 167 | 87 582 | 79 % |
| Antal anställda | 18 | 20 108 | 87 582 | 77 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .