Aktiebolag Nacka 56 sökningar
Skandar Import AB
Övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet
Omsättning 2024
867 tkr
−20,7 %Rörelsemarginal
65,2 %
−4,5 p.e.Soliditet
38,1 %
+4,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 867 | 1 093 | 1 111 | 875 | 755 | 785 | 246 |
| Rörelseresultat | 565 | 761 | 712 | 545 | 479 | 505 | 5 |
| Årets resultat | 429 | 455 | 430 | 333 | 278 | 296 | 1 |
| Eget kapital | 654 | 509 | 480 | 383 | 349 | 346 | 94 |
| Balansomslutning | 1 716 | 1 510 | 1 277 | 894 | 651 | 555 | 172 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 867 | 1 093 | 1 111 | 875 | 755 | 785 | 246 |
| Personalkostnader | 33 | 31 | 44 | 24 | 12 | 20 | 22 |
| Övriga externa kostnader | 259 | 279 | 373 | 264 | 227 | 270 | 209 |
| Övriga rörelseposter, netto | −10 | −22 | 18 | −42 | −37 | 10 | −10 |
| Rörelseresultat | 565 | 761 | 712 | 545 | 479 | 505 | 5 |
| Ränteintäkter | 7 | 1 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 572 | 763 | 712 | 545 | 479 | 502 | 1 |
| Bokslutsdispositioner | −143 | −190 | −170 | −125 | −125 | −125 | 0 |
| Skatt | 0 | 118 | 112 | 86 | 76 | 81 | 0 |
| Årets resultat | 429 | 455 | 430 | 333 | 278 | 296 | 1 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 0 | 11 | 33 | 15 | 57 | 39 | 29 |
| Kortfristiga fordringar | 268 | 673 | 519 | 64 | 89 | 132 | 105 |
| Kassa och bank | 79 | 96 | 115 | 325 | 135 | 194 | 39 |
| Omsättningstillgångar | 1 716 | 1 510 | 1 277 | 894 | 651 | 555 | 172 |
| Summa tillgångar | 1 716 | 1 510 | 1 277 | 894 | 651 | 555 | 172 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 263 | 4 | 0 | 0 | 21 | 0 | 43 |
| Eget kapital | 654 | 509 | 480 | 383 | 349 | 346 | 94 |
| Justerat eget kapital | 1 351 | 1 093 | 913 | 681 | 548 | 445 | 94 |
| Obeskattade reserver | 878 | 735 | 545 | 375 | 250 | 125 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 | 67 |
| Kortfristiga skulder | 184 | 266 | 252 | 136 | 52 | 57 | 11 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 716 | 1 510 | 1 277 | 894 | 651 | 555 | 172 |
Verksamhet
Mätt mot de 1 422 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Skandar Import AB över mittlinjen sett till omsättning, med 867 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 65,2 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 38,1 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 21 procent. Bolaget hör hemma i Nacka.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Export och Import av livsmedel.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Ann Westergren Ekstedt (f. 1956) Styrelseledamot
- Elisabeth Ekstedt (f. 1994) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-04-16 |
|---|---|
| Adress | Valhallavägen 14B, 133 38, Saltsjöbaden Besök: Valhallavägen 14 B, Saltsjöbaden |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |