starkabolag.se

Aktiebolag Upplands-Bro

Skällsta Ryttarcenter AB

74 sökningar

Omsättning 2024

3,5 mkr

+11,4 %
Rörelsemarginal

24,8 %

+26,6 p.e.
Soliditet

23,1 %

+76,6 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Omsättning3 4553 1023 2493 1373 291
Rörelseresultat858−54−370−460279
Årets resultat837−178−469−506182
Eget kapital289−548−369100106
Balansomslutning1 2491 0251 2671 083969
Anställda11332
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Nettoomsättning3 4553 1023 2493 1373 291
Personalkostnader3095771 0071 024771
Av- och nedskrivningar2530343421
Övriga externa kostnader1 0711 4011 3491 5501 219
Övriga rörelseposter, netto−1 192−1 148−1 229−989−1 001
Rörelseresultat858−54−370−460279
Räntekostnader221251004997
Resultat efter finansiella poster837−178−469−508182
Skatt000−30
Årets resultat837−178−469−506182

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Anläggningstillgångar340536874791600
Varulager1922351011313
Kortfristiga fordringar717232283267273
Kassa och bank02291282
Omsättningstillgångar909489393292368
Summa tillgångar1 2491 0251 2671 083969
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat−598−4205056−168
Eget kapital289−548−369100106
Justerat eget kapital289−548−369100106
Långfristiga skulder292383619375248
Kortfristiga skulder6681 1901 017608615
Summa eget kapital och skulder1 2491 0251 2671 083969

Verksamhet

Skällsta Ryttarcenter AB omsatte 3,5 miljoner kronor räkenskapsåret 2024, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 478 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 24,8 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 23,1 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 11 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Upplands-Bro.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva ridutbildning och uthyrning av stallplatser, hästar, försäljning av hästar samt annan därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Skällsta Ryttarcenter AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Skällsta Ryttarcenter AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Skällsta Ryttarcenter AB (559156-6780)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2018-04-23
Bransch Övrig fritids- och nöjesverksamhet (SNI 93290)
Adress
Norränge gårdsväg 12, 197 92, Bro
Besök: Norränge Gårdsväg 12, Bro
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad