starkabolag.se

Aktiebolag Botkyrka

SK Tumba AB

22 sökningar

Omsättning 2025

3,8 mkr

+10,4 %
Rörelsemarginal

6,8 %

−8,5 p.e.
Soliditet

51,6 %

−7,7 p.e.
Anställda

3

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Omsättning3 7553 4022 7993 4392 874
Rörelseresultat2555193292243
Årets resultat3683091961733
Eget kapital641493283375358
Balansomslutning1 2421 1141 236773872
Anställda33404
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Nettoomsättning3 7553 4022 7993 4392 874
Personalkostnader1 2408441 0161 5301 114
Av- och nedskrivningar15215215266132
Övriga externa kostnader1 038938827680816
Övriga rörelseposter, netto−1 070−949−475−1 141−769
Rörelseresultat2555193292243
Ränteintäkter001——
Räntekostnader10001
Resultat efter finansiella poster2545193302242
Bokslutsdispositioner211−129−8200
Skatt97815159
Årets resultat3683091961733

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Anläggningstillgångar305457610331397
Varulager47484097100
Kortfristiga fordringar106603211361
Kassa och bank784549554232314
Omsättningstillgångar937657627443476
Summa tillgångar1 2421 1141 236773872
Aktiekapital200200200200200
Balanserat resultat73−16−113158125
Eget kapital641493283375358
Justerat eget kapital641661348375358
Obeskattade reserver02118200
Långfristiga skulder05165200
Kortfristiga skulder601359219398514
Summa eget kapital och skulder1 2421 1141 236773872

Verksamhet

SK Tumba AB omsatte 3,8 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 6,8 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 51,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 10 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Botkyrka.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är SK Tumba AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av SK Tumba AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller SK Tumba AB (559122-7979)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

SK Tumba AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2017-08-24
Bransch Restaurangverksamhet (SNI 56110)
Adress
Harbrovägen 14, 147 51, Tumba
Besök: Harbrovägen 14, Tumba
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad