Aktiebolag Vellinge
SitG Ventures AB
45 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
81,1 %
−1,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 33 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −61 | −245 | −6 | −36 | −28 | −21 | −19 | −17 |
| Årets resultat | −78 | −1 350 | −368 | −53 | −1 528 | −148 | −37 | −36 |
| Eget kapital | 3 687 | 3 614 | 4 697 | 1 962 | 1 454 | 943 | 1 091 | 514 |
| Balansomslutning | 4 547 | 4 398 | 5 494 | 2 631 | 2 085 | 1 550 | 1 661 | 1 048 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 33 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 61 | 245 | 39 | 36 | 28 | 21 | 19 | 17 |
| Rörelseresultat | −61 | −245 | −6 | −36 | −28 | −21 | −19 | −17 |
| Ränteintäkter | 0 | 593 | 15 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 18 | 1 698 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 19 |
| Resultat efter finansiella poster | −78 | −1 350 | −368 | −53 | −1 528 | −148 | −37 | −36 |
| Årets resultat | −78 | −1 350 | −368 | −53 | −1 528 | −148 | −37 | −36 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 521 | 4 371 | 5 459 | 2 482 | 2 030 | 1 547 | 1 657 | 1 000 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 7 | 101 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 26 | 27 | 28 | 48 | 55 | 3 | 4 | 48 |
| Omsättningstillgångar | 26 | 27 | 35 | 149 | 55 | 3 | 4 | 48 |
| Summa tillgångar | 4 547 | 4 398 | 5 494 | 2 631 | 2 085 | 1 550 | 1 661 | 1 048 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 3 565 | 4 647 | 5 015 | 1 965 | 892 | 1 041 | 464 | 0 |
| Eget kapital | 3 687 | 3 614 | 4 697 | 1 962 | 1 454 | 943 | 1 091 | 514 |
| Justerat eget kapital | 3 687 | 3 614 | 4 697 | 1 962 | 1 454 | 943 | 1 091 | 514 |
| Långfristiga skulder | 500 | 500 | 500 | 589 | 572 | 554 | 538 | 520 |
| Kortfristiga skulder | 360 | 284 | 297 | 80 | 59 | 53 | 32 | 14 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 547 | 4 398 | 5 494 | 2 631 | 2 085 | 1 550 | 1 661 | 1 048 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet ska vara att äga och förvalta aktier, värdepapper, fastigheter och andelar i andra bolag, samt att idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Ulrik Salde (f. 1975) Verkställande direktör
Styrelse
- Erik Kayser (f. 1972) Ordförande, Styrelseledamot
- Ulrik Salde (f. 1975) Styrelseledamot
- Caroline Salde (f. 1974) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Erik Kayser (f. 1972) Vice VD
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-10-17 |
|---|---|
| Bransch | Huvudnäring okänd (SNI 00009) |
| Adress | Ljungvägen 15a, 236 38, Höllviken Besök: Ljungvägen 15 A, Höllviken |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Ej registrerad |