starkabolag.se

Aktiebolag Stockholm

Sit Back Studios AB

245 sökningar

Omsättning 2025

705 tkr

−31,9 %
Rörelsemarginal

-9,6 %

−25,8 p.e.
Soliditet

73,7 %

−1,0 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning7051 0367011 203969
Rörelseresultat−6816728427221
Årets resultat30180100273131
Eget kapital209387410505450
Balansomslutning6259719741 2161 054
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning7051 0367011 203969
Personalkostnader709805571686692
Av- och nedskrivningar888913
Övriga externa kostnader5756887739
Övriga rörelseposter, netto——−6——
Rörelseresultat−6816728427221
Ränteintäkter111——
Resultat efter finansiella poster−6816829427221
Bokslutsdispositioner10964102−82−55
Skatt1152307235
Årets resultat30180100273131

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar917283616
Kortfristiga fordringar294397226155289
Kassa och bank3225577201 025749
Omsättningstillgångar6169549461 1791 038
Summa tillgångar6259719741 2161 054
Aktiekapital102102102102102
Balanserat resultat77105208130217
Eget kapital209387410505450
Justerat eget kapital461725799975855
Obeskattade reserver317426490592510
Kortfristiga skulder991587411994
Summa eget kapital och skulder6259719741 2161 054

Verksamhet

Sit Back Studios AB omsatte 705 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 275 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -9,6 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 73,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 32 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Stockholm.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva konsultationer inom media, spelutveckling och reklam samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Sit Back Studios AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Sit Back Studios AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Sit Back Studios AB (556745-6131)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Sit Back Studios AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2007-12-06
Bransch Personalutbildning (SNI 85594)
Adress
Domherrevägen 8, 183 51, Täby
Besök: Domherrevägen 8, Täby
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon08-58751000