Aktiebolag Göteborg
Sinnamon Music AB
136 sökningar
Omsättning 2025
2,3 mkr
+47,6 %Rörelsemarginal
18,4 %
+22,4 p.e.Soliditet
87,8 %
+18,8 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 252 | 1 526 | 1 748 | 1 677 | 1 931 | 1 747 | 1 162 | 1 860 |
| Rörelseresultat | 415 | −61 | 3 | 138 | −750 | 89 | 268 | 6 |
| Årets resultat | 413 | −61 | 3 | 138 | −751 | 70 | 209 | 5 |
| Eget kapital | 1 047 | 834 | 895 | 888 | 750 | 3 101 | 2 987 | 2 779 |
| Balansomslutning | 1 193 | 1 210 | 985 | 922 | 1 303 | 3 419 | 3 708 | 3 017 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 252 | 1 526 | 1 748 | 1 677 | 1 931 | 1 747 | 1 162 | 1 860 |
| Personalkostnader | 818 | 658 | 858 | 677 | 1 951 | 732 | 559 | 722 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 54 | 34 | 40 |
| Övriga externa kostnader | 371 | 929 | 887 | 862 | 729 | 872 | 565 | 1 091 |
| Övriga rörelseposter, netto | −648 | — | — | — | — | — | 264 | — |
| Rörelseresultat | 415 | −61 | 3 | 138 | −750 | 89 | 268 | 6 |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 413 | −61 | 3 | 138 | −751 | 89 | 268 | 6 |
| Skatt | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 20 | 59 | 1 |
| Årets resultat | 413 | −61 | 3 | 138 | −751 | 70 | 209 | 5 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 400 | 400 | 400 | 400 | 0 | 2 425 | 2 271 | 2 297 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 | 27 |
| Kortfristiga fordringar | 268 | 551 | 142 | 115 | 73 | 840 | 1 356 | 568 |
| Kassa och bank | 525 | 259 | 443 | 407 | 1 230 | 154 | 54 | 125 |
| Omsättningstillgångar | 793 | 810 | 585 | 522 | 1 303 | 995 | 1 437 | 719 |
| Summa tillgångar | 1 193 | 1 210 | 985 | 922 | 1 303 | 3 419 | 3 708 | 3 017 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 584 | 845 | 842 | 700 | 1 451 | 2 981 | 2 728 | 2 724 |
| Eget kapital | 1 047 | 834 | 895 | 888 | 750 | 3 101 | 2 987 | 2 779 |
| Justerat eget kapital | 1 047 | 834 | 895 | 888 | 750 | 3 101 | 3 111 | 2 903 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 156 | 156 |
| Kortfristiga skulder | 146 | 376 | 90 | 34 | 553 | 318 | 565 | 82 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 193 | 1 210 | 985 | 922 | 1 303 | 3 419 | 3 708 | 3 017 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 385 granskade bolag ligger Sinnamon Music AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 2,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 18,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 87,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 48 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är produktion och förläggning av musikalster, framförande av musik inom publika och privata arrangemang, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Simon Ljungman (f. 1979) Styrelseledamot
- Charlotte Ljungman (f. 1982) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-06-08 |
|---|---|
| Bransch | Scenkonst (SNI 90200) |
| Adress | Tånguddsbacken 61, 426 72, Västra Frölunda Besök: Tånguddsbacken 61, Västra Frölunda |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-721159 |