Aktiebolag Sala
Simanbo Elteknik AB
110 sökningar
15,2 mkr
+21,9 %2,9 %
−1,4 p.e.44,6 %
+7,0 p.e.14
+55,6 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026-01 | 2025-01 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 15 227 | 12 496 | 5 361 | 5 686 | 5 059 |
| Rörelseresultat | 445 | 535 | 705 | 677 | 655 |
| Årets resultat | 345 | 327 | 564 | 532 | 395 |
| Eget kapital | 1 536 | 1 191 | 864 | 890 | 607 |
| Balansomslutning | 4 163 | 4 030 | 2 514 | 2 832 | 2 285 |
| Anställda | 14 | 9 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-01 | 2025-01* | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 15 227 | 12 496 | 5 361 | 5 686 | 5 059 |
| Personalkostnader | 6 112 | 4 856 | 2 058 | 1 869 | 1 652 |
| Av- och nedskrivningar | 44 | 18 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 757 | 1 666 | 707 | 694 | 720 |
| Övriga rörelseposter, netto | −6 869 | −5 421 | −1 891 | −2 446 | −2 032 |
| Rörelseresultat | 445 | 535 | 705 | 677 | 655 |
| Ränteintäkter | 0 | 8 | 16 | — | — |
| Räntekostnader | 11 | 12 | 6 | 5 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | 433 | 531 | 716 | 672 | 651 |
| Bokslutsdispositioner | 6 | −117 | 0 | 0 | −150 |
| Skatt | 94 | 88 | 151 | 140 | 105 |
| Årets resultat | 345 | 327 | 564 | 532 | 395 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-01 | 2025-01* | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 178 | 119 | 0 | 0 | 0 |
| Varulager | 0 | 0 | 55 | 55 | 55 |
| Kortfristiga fordringar | 2 771 | 2 605 | 1 267 | 1 368 | 1 042 |
| Kassa och bank | 1 214 | 1 306 | 1 192 | 1 409 | 1 188 |
| Omsättningstillgångar | 3 985 | 3 911 | 2 514 | 2 832 | 2 285 |
| Summa tillgångar | 4 163 | 4 030 | 2 514 | 2 832 | 2 285 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 141 | 814 | 250 | 308 | 162 |
| Eget kapital | 1 536 | 1 191 | 864 | 890 | 607 |
| Justerat eget kapital | 1 858 | 1 518 | 1 098 | 1 124 | 841 |
| Obeskattade reserver | 406 | 412 | 295 | 295 | 295 |
| Kortfristiga skulder | 2 221 | 2 427 | 1 355 | 1 647 | 1 383 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 163 | 4 030 | 2 514 | 2 832 | 2 285 |
| Ställda säkerheter | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Simanbo Elteknik AB omsatte 15,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2026, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,9 miljoner kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 2,9 procent, och soliditeten var god — 44,6 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 22 procent. Bolaget sysselsatte 14 personer och har sitt säte i Sala.
Bolaget ska bedriva installation samt service inom elektriska installationer och försäljning av material samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska förvalta lös och fast egendom.
Styrelse & ledning
- Torbjörn Seifors (f. 1970) Verkställande direktör
- Stefan Bertilsson (f. 1971) Ordförande, Styrelseledamot
- Alexander Huusko (f. 1993) Styrelseledamot
- Torbjörn Seifors (f. 1970) Styrelseledamot
- Klas Lagerqvist (f. 1980) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Inelia Holding AB (559360-8721) |
|---|---|
| Koncernmoder | Inelia Holding AB (559360-8721) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-01-07 |
|---|---|
| Bransch | Elinstallationer (SNI 43210) |
| Adress | Sjöhagsvägen 3, 721 32, Västerås Besök: Sjöhagsvägen 3, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-0091804 |