Aktiebolag Sala
Silverstadens fasad & kakel AB
67 sökningar
Omsättning 2024
515 tkr
+30,4 %Rörelsemarginal
1,4 %
+5,2 p.e.Soliditet
91,1 %
+0,7 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 515 | 395 | 439 | 372 | 701 | 771 | 675 |
| Rörelseresultat | 7 | −15 | 1 | 11 | 92 | 68 | 95 |
| Årets resultat | 8 | −15 | 1 | 8 | 72 | 53 | 74 |
| Eget kapital | 102 | 94 | 109 | 159 | 200 | 128 | 126 |
| Balansomslutning | 112 | 104 | 131 | 192 | 264 | 308 | 204 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 515 | 395 | 439 | 372 | 701 | 771 | 675 |
| Personalkostnader | 459 | 353 | 405 | 269 | 408 | 361 | 278 |
| Övriga externa kostnader | 45 | 45 | 34 | 37 | 101 | 165 | 130 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 | −12 | — | −55 | −100 | −177 | −172 |
| Rörelseresultat | 7 | −15 | 1 | 11 | 92 | 68 | 95 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 8 | −15 | 1 | 10 | 92 | 68 | 95 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 2 | 20 | 15 | 21 |
| Årets resultat | 8 | −15 | 1 | 8 | 72 | 53 | 74 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 0 | 0 | 12 | 11 | 23 | 51 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 21 | 27 | 117 | 143 | 130 | 158 | 96 |
| Kassa och bank | 91 | 77 | 2 | 38 | 111 | 100 | 108 |
| Omsättningstillgångar | 112 | 104 | 131 | 192 | 264 | 308 | 204 |
| Summa tillgångar | 112 | 104 | 131 | 192 | 264 | 308 | 204 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 44 | 59 | 58 | 101 | 78 | 25 | 2 |
| Eget kapital | 102 | 94 | 109 | 159 | 200 | 128 | 126 |
| Justerat eget kapital | 102 | 94 | 109 | 159 | 200 | 128 | 126 |
| Kortfristiga skulder | 10 | 10 | 22 | 33 | 64 | 180 | 78 |
| Summa eget kapital och skulder | 112 | 104 | 131 | 192 | 264 | 308 | 204 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 475 granskade bolag ligger Silverstadens fasad & kakel AB i det nedre skiktet räknat på omsättning, med 515 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 1,4 procent, och soliditeten var hög — 91,1 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 30 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Sala.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Tjänster inom byggsektorn med inriktning på plattsättning, puts och murningsarbete.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Robert Hansson (f. 1987) Styrelseledamot
- Malin Hansson (f. 1987) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-12-12 |
|---|---|
| Bransch | Golv- och väggbeläggningsarbeten (SNI 43330) |
| Adress | Syréngatan 6, 733 37, Sala Besök: Syréngatan 6, Sala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |