Aktiebolag Stockholm
Silver Nails AB
27 sökningar
Omsättning 2026
6 mkr
−0,8 %Rörelsemarginal
10,4 %
+4,0 p.e.Soliditet
32,8 %
+10,3 p.e.Anställda
8
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 963 | 6 012 | 5 723 | 5 262 | 3 942 | 3 190 | 3 419 | 2 748 |
| Rörelseresultat | 619 | 383 | 634 | 887 | 848 | 372 | 1 127 | 545 |
| Årets resultat | 611 | 375 | 682 | 519 | 545 | 209 | 682 | 313 |
| Eget kapital | 662 | 441 | 1 066 | 1 101 | 770 | 724 | 1 050 | 367 |
| Balansomslutning | 2 020 | 1 961 | 2 739 | 3 075 | 2 286 | 2 039 | 2 173 | 1 378 |
| Anställda | 8 | 8 | 8 | 7 | 7 | 5 | 5 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 963 | 6 012 | 5 723 | 5 262 | 3 942 | 3 190 | 3 419 | 2 748 |
| Personalkostnader | 3 867 | 4 062 | 3 888 | 3 135 | 2 086 | 2 127 | 38 | 1 536 |
| Av- och nedskrivningar | 74 | 80 | 5 | 23 | 14 | 31 | 0 | 78 |
| Övriga externa kostnader | 1 224 | 1 086 | 889 | 813 | 589 | 477 | 1 481 | 495 |
| Övriga rörelseposter, netto | −179 | −401 | −307 | −404 | −405 | −183 | −773 | −94 |
| Rörelseresultat | 619 | 383 | 634 | 887 | 848 | 372 | 1 127 | 545 |
| Ränteintäkter | 1 | 5 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 620 | 387 | 636 | 887 | 845 | 370 | 1 127 | 544 |
| Bokslutsdispositioner | 158 | 92 | 234 | −227 | −158 | −92 | −260 | −139 |
| Skatt | 168 | 104 | 188 | 140 | 142 | 68 | 184 | 92 |
| Årets resultat | 611 | 375 | 682 | 519 | 545 | 209 | 682 | 313 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 228 | 302 | 12 | 17 | 41 | 55 | 86 | 124 |
| Varulager | 240 | 225 | 271 | 317 | 175 | 216 | 209 | 110 |
| Kortfristiga fordringar | 129 | 186 | 148 | 353 | 205 | 275 | 138 | 62 |
| Kassa och bank | 1 423 | 1 248 | 2 308 | 2 388 | 1 865 | 1 494 | 1 741 | 1 082 |
| Omsättningstillgångar | 1 791 | 1 659 | 2 727 | 3 058 | 2 245 | 1 985 | 2 087 | 1 255 |
| Summa tillgångar | 2 020 | 1 961 | 2 739 | 3 075 | 2 286 | 2 039 | 2 173 | 1 378 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 | 16 | 334 | 532 | 175 | 465 | 318 | 4 |
| Eget kapital | 662 | 441 | 1 066 | 1 101 | 770 | 724 | 1 050 | 367 |
| Justerat eget kapital | 973 | 878 | 1 576 | 1 797 | 1 285 | 1 114 | 1 367 | 477 |
| Obeskattade reserver | 392 | 550 | 642 | 876 | 649 | 491 | 399 | 139 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 332 |
| Kortfristiga skulder | 966 | 970 | 1 031 | 1 098 | 867 | 824 | 724 | 540 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 020 | 1 961 | 2 739 | 3 075 | 2 286 | 2 039 | 2 173 | 1 378 |
| Ställda säkerheter | 105 | 105 | 105 | 105 | 105 | 136 | 136 | 136 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 984 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Silver Nails AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2026. Rörelsemarginalen landade på 10,4 procent — en god nivå — medan soliditeten på 32,8 procent får betecknas som god. Arbetsstyrkan uppgick till 8 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva nagelvård och fransförlängning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Huong Thai (f. 1986) Styrelseledamot
- Danny Nguyen (f. 1983) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Erik Ågerup (f. 1978) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-01-11 |
|---|---|
| Bransch | Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220) |
| Adress | Eskadervägen 4, 183 54, Täby Besök: Eskadervägen 4, Täby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |