Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Silk Way AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Silk Way AB ökade omsättningen med 18 procent senaste året. Medianen bland branschens 5 658 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 16,3 procent, mot branschmedianens 5,6 procent.
Bolaget har 3 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Restaurangverksamhet
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +18,2 % | 656 | 5 658 | 88 % |
| Rörelsemarginal | 16,3 % | 813 | 5 655 | 86 % |
| Avkastning på eget kapital | 84,3 % | 279 | 5 658 | 95 % |
| Soliditet | — | — | — | — |
| Nettoomsättning per anställd | 1 798 tkr | 802 | 5 658 | 86 % |
| Rörelseresultat per anställd | 293 tkr | 544 | 5 658 | 90 % |
| Nettoomsättning | 5 395 tkr | 4 314 | 5 658 | 24 % |
| Rörelseresultat | 879 tkr | 1 904 | 5 658 | 66 % |
| Antal anställda | 3 | 4 979 | 5 658 | 12 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +18,2 % | 5 393 | 24 743 | 78 % |
| Rörelsemarginal | 16,3 % | 3 955 | 24 710 | 84 % |
| Avkastning på eget kapital | 84,3 % | 1 189 | 24 752 | 95 % |
| Soliditet | — | — | — | — |
| Nettoomsättning per anställd | 1 798 tkr | 13 155 | 24 753 | 47 % |
| Rörelseresultat per anställd | 293 tkr | 6 048 | 24 753 | 76 % |
| Nettoomsättning | 5 395 tkr | 22 077 | 24 753 | 11 % |
| Rörelseresultat | 879 tkr | 12 280 | 24 753 | 50 % |
| Antal anställda | 3 | 22 023 | 24 753 | 11 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +18,2 % | 17 374 | 87 562 | 80 % |
| Rörelsemarginal | 16,3 % | 13 141 | 87 475 | 85 % |
| Avkastning på eget kapital | 84,3 % | 2 760 | 87 581 | 97 % |
| Soliditet | — | — | — | — |
| Nettoomsättning per anställd | 1 798 tkr | 46 834 | 87 582 | 47 % |
| Rörelseresultat per anställd | 293 tkr | 20 435 | 87 582 | 77 % |
| Nettoomsättning | 5 395 tkr | 77 280 | 87 582 | 12 % |
| Rörelseresultat | 879 tkr | 42 883 | 87 582 | 51 % |
| Antal anställda | 3 | 76 663 | 87 582 | 12 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .