Aktiebolag Stockholm
Signe Falk AB
46 sökningar
Omsättning 2025
47 tkr
−77,8 %Rörelsemarginal
10,6 %
−2,6 p.e.Soliditet
94,8 %
+22,4 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 47 | 212 | 455 | 756 | 1 468 | 1 251 | 1 374 | 1 589 |
| Rörelseresultat | 5 | 28 | −55 | 91 | 26 | −34 | −15 | 294 |
| Årets resultat | 4 | 29 | −30 | 54 | 23 | −35 | −16 | 220 |
| Eget kapital | 478 | 474 | 445 | 475 | 421 | 398 | 433 | 450 |
| Balansomslutning | 504 | 654 | 610 | 657 | 807 | 700 | 815 | 685 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 47 | 212 | 455 | 756 | 1 468 | 1 251 | 1 374 | 1 589 |
| Personalkostnader | 3 | 137 | 399 | 539 | 1 100 | 1 065 | 1 100 | 961 |
| Övriga externa kostnader | 39 | 47 | 61 | 60 | 93 | 120 | 71 | 75 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | −50 | −66 | −249 | −100 | −218 | −259 |
| Rörelseresultat | 5 | 28 | −55 | 91 | 26 | −34 | −15 | 294 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 5 | 29 | −53 | 91 | 26 | −35 | −15 | 293 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 23 | −23 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 14 | 2 | 0 | 1 | 73 |
| Årets resultat | 4 | 29 | −30 | 54 | 23 | −35 | −16 | 220 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 38 | 10 | 57 | 221 | 348 | 309 | 40 | 280 |
| Kassa och bank | 466 | 644 | 553 | 436 | 459 | 391 | 775 | 405 |
| Omsättningstillgångar | 504 | 654 | 610 | 657 | 807 | 700 | 815 | 685 |
| Summa tillgångar | 504 | 654 | 610 | 657 | 807 | 700 | 815 | 685 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 424 | 395 | 425 | 371 | 348 | 383 | 399 | 180 |
| Eget kapital | 478 | 474 | 445 | 475 | 421 | 398 | 433 | 450 |
| Justerat eget kapital | 478 | 474 | 445 | 493 | 421 | 398 | 433 | 450 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 26 | 180 | 165 | 159 | 386 | 302 | 382 | 235 |
| Summa eget kapital och skulder | 504 | 654 | 610 | 657 | 807 | 700 | 815 | 685 |
Verksamhet
Mätt mot de 4 407 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Signe Falk AB i det nedre skiktet sett till omsättning, med 47 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 10,6 procent — en god nivå — medan soliditeten på 94,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 78 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget ska bedriva konsultuppdrag inom produktion av rörlig media, stillbild, scen- och ljudproduktion.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Signe Falk (f. 1986) Verkställande direktör
Styrelse
- Signe Falk (f. 1986) Styrelseledamot
- Linnéa Falk (f. 1978) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-06-09 |
|---|---|
| Bransch | Produktion av film, video och tv-program (SNI 59110) |
| Adress | Drakenbergsgatan 45, 117 41, Stockholm Besök: Drakenbergsgatan 45, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |