Aktiebolag Österåker
Sign You AB
163 sökningar
Omsättning 2025
10,6 mkr
−11,0 %Rörelsemarginal
10,1 %
−6,7 p.e.Soliditet
9,8 %
+0,9 p.e.Anställda
4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 10 597 | 11 906 | 10 037 | 10 678 | 9 575 | 10 894 | 13 662 | 9 152 |
| Rörelseresultat | 1 068 | 1 999 | 1 053 | 922 | 1 325 | 1 170 | 1 964 | 2 227 |
| Årets resultat | 1 | 2 | 23 | 9 | 15 | 45 | 43 | 22 |
| Eget kapital | 233 | 331 | 330 | 307 | 298 | 282 | 238 | 195 |
| Balansomslutning | 2 368 | 3 717 | 3 738 | 3 552 | 3 314 | 5 012 | 3 488 | 5 743 |
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 597 | 11 906 | 10 037 | 10 678 | 9 575 | 10 894 | 13 662 | 9 152 |
| Personalkostnader | 2 732 | 2 897 | 2 950 | 2 677 | 2 454 | 2 603 | 2 554 | 2 591 |
| Övriga externa kostnader | 595 | 536 | 498 | 382 | 455 | 453 | 579 | 478 |
| Övriga rörelseposter, netto | −6 202 | −6 474 | −5 536 | −6 697 | −5 341 | −6 668 | −8 565 | −3 856 |
| Rörelseresultat | 1 068 | 1 999 | 1 053 | 922 | 1 325 | 1 170 | 1 964 | 2 227 |
| Ränteintäkter | 1 | 2 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 069 | 2 001 | 1 054 | 922 | 1 325 | 1 169 | 1 963 | 2 227 |
| Koncernbidrag | −1 055 | −1 995 | −1 000 | −900 | −1 300 | −1 100 | −1 900 | −2 190 |
| Skatt | 13 | 4 | 30 | 13 | 10 | 24 | 20 | 15 |
| Årets resultat | 1 | 2 | 23 | 9 | 15 | 45 | 43 | 22 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 |
| Kortfristiga fordringar | 1 162 | 1 542 | 2 546 | 2 118 | 2 461 | 1 032 | 1 596 | 768 |
| Kassa och bank | 1 171 | 2 140 | 1 157 | 1 399 | 818 | 3 945 | 1 857 | 4 940 |
| Omsättningstillgångar | 2 333 | 3 682 | 3 703 | 3 517 | 3 279 | 4 977 | 3 453 | 5 708 |
| Summa tillgångar | 2 368 | 3 717 | 3 738 | 3 552 | 3 314 | 5 012 | 3 488 | 5 743 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 282 | 279 | 257 | 248 | 233 | 187 | 145 | 123 |
| Eget kapital | 233 | 331 | 330 | 307 | 298 | 282 | 238 | 195 |
| Justerat eget kapital | 233 | 331 | 330 | 307 | 460 | 282 | 238 | 195 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 204 | 0 | 0 | 0 |
| Avsättningar | 155 | 161 | 152 | 155 | 0 | 332 | 342 | 339 |
| Kortfristiga skulder | 1 980 | 3 225 | 3 256 | 3 090 | 2 812 | 4 398 | 2 908 | 5 209 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 368 | 3 717 | 3 738 | 3 552 | 3 314 | 5 012 | 3 488 | 5 743 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 100 | 100 |
Verksamhet
Mätt mot de 995 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Sign You AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 10,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 10,1 procent, och soliditeten var låg — 9,8 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 11 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Österåker.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget ska bedriva handel med skyltar, reklamprodukter och tjänster avsedda för varumärkesbyggande av företag samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Håkan Gustavsson Berg (f. 1960) Styrelseledamot
- Malin Berg (f. 1973) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Marie Louise Ebbvik (f. 1966) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Sign You Holding AB (556951-0422) |
|---|---|
| Koncernmoder | Sign You Holding AB (556951-0422) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-12-09 |
|---|---|
| Bransch | Övrig reklamverksamhet (SNI 73119) |
| Adress | Markvardsgatan 5, 113 53, Stockholm Besök: Markvardsgatan 5, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-7601474 |