Aktiebolag Västerås
Sigholm Group AB
94 sökningar
Omsättning 2024
763 tkr
−7,7 %Rörelsemarginal
-12,7 %
−60,2 p.e.Soliditet
98,5 %
+7,9 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 763 | 827 | 864 | 832 | 756 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −97 | 393 | 789 | 770 | 720 | −42 | −8 |
| Årets resultat | 6 124 | 4 163 | 1 627 | 611 | 341 | 6 140 | 1 492 |
| Eget kapital | 13 381 | 12 158 | 9 995 | 9 869 | 9 724 | 11 334 | 6 990 |
| Balansomslutning | 13 578 | 13 414 | 10 288 | 10 148 | 10 331 | 11 496 | 7 153 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 763 | 827 | 864 | 832 | 756 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 860 | 53 | 74 | 63 | 36 | 42 | 8 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −381 | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | −97 | 393 | 789 | 770 | 720 | −42 | −8 |
| Ränteintäkter | 28 | 19 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 6 124 | 4 248 | 1 776 | 769 | 720 | 6 140 | 1 492 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | −300 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 85 | 149 | 159 | 79 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 6 124 | 4 163 | 1 627 | 611 | 341 | 6 140 | 1 492 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 9 188 | 9 188 | 7 163 | 7 454 | 7 396 | 7 396 | 7 096 |
| Kortfristiga fordringar | 470 | 255 | 1 601 | 2 244 | 2 421 | 4 045 | 6 |
| Kassa och bank | 920 | 971 | 1 524 | 449 | 514 | 56 | 51 |
| Omsättningstillgångar | 4 391 | 4 226 | 3 125 | 2 693 | 2 935 | 4 100 | 58 |
| Summa tillgångar | 13 578 | 13 414 | 10 288 | 10 148 | 10 331 | 11 496 | 7 153 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 7 207 | 7 945 | 8 318 | 9 208 | 9 333 | 5 144 | 5 448 |
| Eget kapital | 13 381 | 12 158 | 9 995 | 9 869 | 9 724 | 11 334 | 6 990 |
| Justerat eget kapital | 13 381 | 12 158 | 9 995 | 9 869 | 9 724 | 11 334 | 6 990 |
| Kortfristiga skulder | 197 | 1 256 | 293 | 279 | 607 | 162 | 163 |
| Summa eget kapital och skulder | 13 578 | 13 414 | 10 288 | 10 148 | 10 331 | 11 496 | 7 153 |
Verksamhet
Mätt mot de 60 338 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Sigholm Group AB över mittlinjen sett till omsättning, med 763 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -12,7 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 98,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 8 procent. Sätet finns i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom samt att idka annan därmed förenlig rörelse.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Niclas Sigholm (f. 1980) Ordförande, Styrelseledamot
- Emelie Strandgren (f. 1992) Styrelseledamot
- Amanda Sigholm (f. 1981) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Pia Haller (f. 1961) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-02-28 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Port-Anders gata 9, 722 12, Västerås Besök: Port-Anders Gata 9, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |