Aktiebolag Gislaved
Sifferstudion AB
48 sökningar
773 tkr
+9,8 %12,2 %
+3,8 p.e.72,5 %
+7,7 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 773 | 704 | 679 | 684 | 713 | 636 | 493 | 450 |
| Rörelseresultat | 94 | 59 | 82 | 80 | 30 | 123 | −67 | 135 |
| Årets resultat | 65 | 49 | 48 | 48 | 24 | 89 | −42 | 85 |
| Eget kapital | 366 | 300 | 251 | 203 | 155 | 131 | 42 | 135 |
| Balansomslutning | 505 | 463 | 402 | 366 | 305 | 333 | 236 | 296 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 773 | 704 | 679 | 684 | 713 | 636 | 493 | 450 |
| Kostnad sålda varor | 95 | 90 | 114 | 124 | 212 | 164 | 152 | 140 |
| Bruttoresultat | 678 | 614 | 565 | 560 | 501 | 472 | 341 | 310 |
| Rörelseresultat | 94 | 59 | 82 | 80 | 30 | 123 | −67 | 135 |
| Ränteintäkter | 0 | 4 | 0 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 94 | 63 | 79 | 80 | 30 | 123 | −67 | 135 |
| Bokslutsdispositioner | −11 | −1 | −17 | −19 | 0 | −20 | 25 | −25 |
| Skatt | 17 | 13 | 14 | 13 | 7 | 14 | 0 | 25 |
| Årets resultat | 65 | 49 | 48 | 48 | 24 | 89 | −42 | 85 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 40 | 56 | 72 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 122 | 151 | 79 | 155 | 163 | 266 | 220 | 175 |
| Kassa och bank | 80 | 46 | 105 | 151 | 142 | 67 | 16 | 121 |
| Omsättningstillgångar | 464 | 407 | 330 | 366 | 305 | 333 | 236 | 296 |
| Summa tillgångar | 505 | 463 | 402 | 366 | 305 | 333 | 236 | 296 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 251 | 201 | 153 | 105 | 81 | −8 | 34 | 0 |
| Eget kapital | 366 | 300 | 251 | 203 | 155 | 131 | 42 | 135 |
| Justerat eget kapital | 420 | 345 | 295 | 234 | 171 | 147 | 42 | 155 |
| Obeskattade reserver | 68 | 57 | 56 | 39 | 20 | 20 | 0 | 25 |
| Kortfristiga skulder | 71 | 106 | 95 | 124 | 130 | 182 | 194 | 136 |
| Summa eget kapital och skulder | 505 | 463 | 402 | 366 | 305 | 333 | 236 | 296 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 16 126 granskade bolag ligger Sifferstudion AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 773 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 12,2 procent — en god nivå — medan soliditeten på 72,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 10 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Gislaved.
Utföra löpande bokföring, löner, avstämningar samt momsdeklarationer åt företag.
Styrelse & ledning
- Ulrika Jidetoft (f. 1966) Verkställande direktör
- Ulrika Jidetoft (f. 1966) Styrelseledamot
- Malin Olsson (f. 1989) Styrelsesuppleant
- Martina Olsson (f. 1991) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-12-08 |
|---|---|
| Bransch | Redovisning och bokföring, skatterådgivning (SNI 69201) |
| Adress | Hålbäcksgatan, 8, 332 36, Gislaved Besök: Hålbäcksgatan 8, Gislaved |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |