Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar ShowHeroes AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
ShowHeroes AB ökade omsättningen med 33 procent senaste året. Medianen bland branschens 531 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är −3,0 procent, mot branschmedianens 5,3 procent.
Soliditeten ligger på 4,9 procent — branschens median är 42,1 procent.
Bolaget har 12 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Reklambyråverksamhet
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +33,4 % | 58 | 531 | 89 % |
| Rörelsemarginal | −3,0 % | 450 | 529 | 15 % |
| Avkastning på eget kapital | 74,7 % | 42 | 531 | 92 % |
| Soliditet | 4,9 % | 519 | 531 | 2 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 895 tkr | 38 | 531 | 93 % |
| Rörelseresultat per anställd | −147 tkr | 497 | 531 | 6 % |
| Nettoomsättning | 58 745 tkr | 59 | 531 | 89 % |
| Rörelseresultat | −1 759 tkr | 507 | 531 | 5 % |
| Antal anställda | 12 | 145 | 531 | 73 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +33,4 % | 2 883 | 24 746 | 88 % |
| Rörelsemarginal | −3,0 % | 20 881 | 24 715 | 16 % |
| Avkastning på eget kapital | 74,7 % | 1 796 | 24 755 | 93 % |
| Soliditet | 4,9 % | 23 920 | 24 707 | 3 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 895 tkr | 3 811 | 24 756 | 85 % |
| Rörelseresultat per anställd | −147 tkr | 22 251 | 24 756 | 10 % |
| Nettoomsättning | 58 745 tkr | 5 769 | 24 756 | 77 % |
| Rörelseresultat | −1 759 tkr | 22 342 | 24 756 | 10 % |
| Antal anställda | 12 | 9 381 | 24 756 | 62 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +33,4 % | 8 528 | 87 565 | 90 % |
| Rörelsemarginal | −3,0 % | 76 562 | 87 484 | 12 % |
| Avkastning på eget kapital | 74,7 % | 4 328 | 87 585 | 95 % |
| Soliditet | 4,9 % | 85 310 | 87 398 | 2 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 895 tkr | 11 469 | 87 586 | 87 % |
| Rörelseresultat per anställd | −147 tkr | 81 312 | 87 586 | 7 % |
| Nettoomsättning | 58 745 tkr | 17 231 | 87 586 | 80 % |
| Rörelseresultat | −1 759 tkr | 81 706 | 87 586 | 7 % |
| Antal anställda | 12 | 29 306 | 87 586 | 67 % |