Aktiebolag Kungsbacka
Shivas Skincare AB
33 sökningar
955 tkr
+6,0 %7,4 %
−11,2 p.e.78,8 %
+6,5 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 955 | 901 | 876 | 878 | 657 |
| Rörelseresultat | 71 | 168 | 128 | 138 | 166 |
| Årets resultat | 56 | 131 | 99 | 108 | 130 |
| Eget kapital | 549 | 493 | 361 | 263 | 155 |
| Balansomslutning | 697 | 682 | 666 | 492 | 379 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 955 | 901 | 876 | 878 | 657 |
| Personalkostnader | 401 | 364 | 343 | 317 | 202 |
| Övriga externa kostnader | 263 | 260 | 244 | 189 | 164 |
| Övriga rörelseposter, netto | −220 | −109 | −161 | −234 | −125 |
| Rörelseresultat | 71 | 168 | 128 | 138 | 166 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 71 | 167 | 126 | 137 | 166 |
| Skatt | 15 | 35 | 27 | 29 | 36 |
| Årets resultat | 56 | 131 | 99 | 108 | 130 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09* |
|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 98 | 103 | 97 | 71 | 57 |
| Kortfristiga fordringar | 41 | 65 | 31 | 8 | 10 |
| Kassa och bank | 558 | 514 | 538 | 413 | 313 |
| Omsättningstillgångar | 697 | 682 | 666 | 492 | 379 |
| Summa tillgångar | 697 | 682 | 666 | 492 | 379 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 468 | 337 | 237 | 130 | 0 |
| Eget kapital | 549 | 493 | 361 | 263 | 155 |
| Justerat eget kapital | 549 | 493 | 361 | 263 | 155 |
| Kortfristiga skulder | 148 | 189 | 305 | 229 | 224 |
| Summa eget kapital och skulder | 697 | 682 | 666 | 492 | 379 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 2 984 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Shivas Skincare AB över mittlinjen sett till omsättning, med 955 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 7,4 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 78,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 6 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Kungsbacka.
Företaget kommer att bedriva verksamhet inom skönhetsvård, utföra behandlingar, sälja skönhetsprodukter och konsultverksamhet inom skönhet och hälsa.
Styrelse & ledning
- Ulf Andersson (f. 1962) Styrelseledamot
- Shiva Andersson (f. 1968) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-09-30 |
|---|---|
| Bransch | Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220) |
| Adress | Norra Karsegårdsvägen 10, 439 31, Onsala Besök: Norra Karsegårdsvägen 10, Onsala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |