Aktiebolag Huddinge 87 sökningar
Sharp vvs konsulter AB
Värme- och sanitetsarbeten
Omsättning 2025
3,9 mkr
−20,6 %Rörelsemarginal
11,5 %
+10,8 p.e.Soliditet
20,3 %
+14,3 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 942 | 4 966 | 4 845 | 3 853 | 4 214 | 333 | 30 | 45 |
| Rörelseresultat | 455 | 39 | 65 | 220 | 727 | 231 | −77 | 17 |
| Årets resultat | 211 | −11 | −7 | 3 | 386 | 63 | 122 | 4 |
| Eget kapital | 312 | 101 | 112 | 309 | 486 | 246 | 183 | 61 |
| Balansomslutning | 1 535 | 1 681 | 1 935 | 1 385 | 1 174 | 336 | 1 387 | 76 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 942 | 4 966 | 4 845 | 3 853 | 4 214 | 333 | 30 | 45 |
| Personalkostnader | 12 | 35 | 0 | 0 | 8 | 0 | 14 | 2 |
| Av- och nedskrivningar | 89 | 89 | 89 | 61 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 591 | 768 | 829 | 730 | 271 | 42 | 94 | 26 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 795 | −4 035 | −3 862 | −2 842 | −3 208 | −60 | 1 | — |
| Rörelseresultat | 455 | 39 | 65 | 220 | 727 | 231 | −77 | 17 |
| Räntekostnader | 45 | 27 | 41 | 297 | 0 | 1 | 0 | 13 |
| Resultat efter finansiella poster | 411 | 12 | 25 | −77 | 702 | 85 | −78 | 4 |
| Bokslutsdispositioner | −123 | 0 | 0 | 190 | −190 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 |
| Skatt | 76 | 23 | 32 | 109 | 126 | 22 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 211 | −11 | −7 | 3 | 386 | 63 | 122 | 4 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 132 | 251 | 339 | 408 | 113 | 311 | 1 384 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 400 | 1 238 | 1 339 | 920 | 1 018 | 24 | 0 | 75 |
| Kassa och bank | 3 | 192 | 257 | 57 | 43 | 1 | 3 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 403 | 1 430 | 1 595 | 977 | 1 062 | 25 | 3 | 76 |
| Summa tillgångar | 1 535 | 1 681 | 1 935 | 1 385 | 1 174 | 336 | 1 387 | 76 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 | 12 | 19 | 206 | 0 | 83 | −39 | −43 |
| Eget kapital | 312 | 101 | 112 | 309 | 486 | 246 | 183 | 61 |
| Justerat eget kapital | 410 | 101 | 112 | 309 | 637 | 246 | 183 | 61 |
| Obeskattade reserver | 123 | 0 | 0 | 0 | 190 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 105 | 172 | 980 | 344 | 0 | 0 | 1 196 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 995 | 1 408 | 843 | 732 | 498 | 90 | 8 | 15 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 535 | 1 681 | 1 935 | 1 385 | 1 174 | 336 | 1 387 | 76 |
Verksamhet
Mätt mot de 4 953 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Sharp vvs konsulter AB i den övre halvan sett till omsättning, med 3,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 11,5 procent — en god nivå — medan soliditeten på 20,3 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 21 procent. Bolaget hör hemma i Huddinge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget skall bedriva VVS-konsultationer, besiktningar och därmed förenlig verksamhet inom byggsektorn. Vidare skall företaget bedriva utbildning, analys gällande den globala finansiella marknaden samt att köpa, sälja och förvalta värdepapper för egen räkning.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Ingemar Fernström (f. 1962) Styrelseledamot
- Sofia Norén Fahlman (f. 1994) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2004-04-07 |
|---|---|
| Adress | Säbyviksvägen 25, 134 66, Ingarö Besök: Säbyviksvägen 25, Ingarö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |