starkabolag.se

Aktiebolag Gotland

Shadows and Dust Gotland AB

56 sökningar

Omsättning 2025

2,4 mkr

+16,5 %
Rörelsemarginal

-8,2 %

−6,2 p.e.
Soliditet

-47,2 %

−57,3 p.e.
Anställda

2

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning2 4312 0862 3932 6042 968
Rörelseresultat−199−42−114−14613
Årets resultat−251−48−154−67−1
Eget kapital−196575568135
Balansomslutning415567555629896
Anställda22222
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning2 4312 0862 3932 6042 968
Personalkostnader933529746850790
Av- och nedskrivningar213131312
Övriga externa kostnader519505504527505
Övriga rörelseposter, netto−1 176−1 081−1 244−1 360−1 648
Rörelseresultat−199−42−114−14613
Räntekostnader527401011
Resultat efter finansiella poster−251−48−154−1571
Bokslutsdispositioner000900
Skatt00002
Årets resultat−251−48−154−67−1

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar13162942
Varulager203208267391484
Kortfristiga fordringar7247101103148
Kassa och bank139309171106221
Omsättningstillgångar414564539600853
Summa tillgångar415567555629896
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat55198586
Eget kapital−196575568135
Justerat eget kapital−196575568206
Obeskattade reserver000090
Långfristiga skulder189189265215200
Kortfristiga skulder422321235346471
Summa eget kapital och skulder415567555629896
Ställda säkerheter0150000
Ansvarsförbindelser019014000

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Shadows and Dust Gotland AB 2,4 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 387 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -8,2 procent, och soliditeten var låg — -47,2 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 17 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Gotland.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Butiksdetaljhandel av heminredning, möbler, husgeråd, köksutrustning, handel med restaurangutrustning, kök, kaminer, kläder, textilier, småel, blommor, tillverkade matprodukter Uthyrning av släpvagn, cyklar, verktyg, grillar, stugor Uthyrning av tjänster såsom hantverkshjälp, hemdekoration, styling Inköpskonsultation Dekorationskonsultation

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Shadows and Dust Gotland AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Shadows and Dust Gotland AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Shadows and Dust Gotland AB (559222-7689)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2019-10-16
Bransch Övrig detaljhandel med brett sortiment (SNI 47122)
Adress
Eksta Kvie 105E, 623 54, Klintehamn
Besök: Eksta Kvie 105 E, Klintehamn
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad