Aktiebolag Lund 75 sökningar
setriq group AB
Detaljhandel med apoteksvaror, utom via internet eller postorder
Omsättning 2024
9,5 mkr
−0,8 %Rörelsemarginal
1,3 %
−4,4 p.e.Soliditet
47,3 %
+15,7 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 516 | 9 592 | 10 725 | 8 919 | 8 609 | 7 659 | 6 249 |
| Rörelseresultat | 128 | 547 | 626 | 228 | 488 | 3 | 146 |
| Årets resultat | 27 | 353 | 463 | 91 | 294 | 19 | 74 |
| Eget kapital | 1 045 | 1 018 | 1 065 | 602 | 511 | 217 | 499 |
| Balansomslutning | 2 211 | 3 222 | 2 892 | 2 282 | 2 149 | 2 330 | 2 039 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 516 | 9 592 | 10 725 | 8 919 | 8 609 | 7 659 | 6 249 |
| Personalkostnader | 1 045 | 1 190 | 1 452 | 1 408 | 1 124 | 1 095 | 945 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 14 | 14 |
| Övriga externa kostnader | 570 | 613 | 686 | 785 | 790 | 667 | 555 |
| Övriga rörelseposter, netto | −7 773 | −7 242 | −7 961 | −6 498 | −6 188 | −5 880 | −4 589 |
| Rörelseresultat | 128 | 547 | 626 | 228 | 488 | 3 | 146 |
| Ränteintäkter | 0 | 3 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 92 | 103 | 37 | 91 | 81 | 101 | 46 |
| Resultat efter finansiella poster | 36 | 448 | 589 | 137 | 407 | −98 | 100 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 133 | 0 |
| Skatt | 9 | 95 | 126 | 46 | 113 | 17 | 26 |
| Årets resultat | 27 | 353 | 463 | 91 | 294 | 19 | 74 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 33 |
| Varulager | 890 | 1 673 | 1 126 | 1 067 | 864 | 844 | 1 288 |
| Kortfristiga fordringar | 927 | 1 347 | 1 733 | 1 091 | 1 103 | 1 349 | 647 |
| Kassa och bank | 394 | 202 | 33 | 124 | 182 | 118 | 71 |
| Omsättningstillgångar | 2 211 | 3 222 | 2 892 | 2 282 | 2 149 | 2 311 | 2 005 |
| Summa tillgångar | 2 211 | 3 222 | 2 892 | 2 282 | 2 149 | 2 330 | 2 039 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 968 | 615 | 552 | 461 | 167 | 148 | 375 |
| Eget kapital | 1 045 | 1 018 | 1 065 | 602 | 511 | 217 | 499 |
| Justerat eget kapital | 1 045 | 1 018 | 1 065 | 602 | 511 | 217 | 605 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 133 |
| Långfristiga skulder | 229 | 318 | 524 | 471 | 690 | 922 | 754 |
| Kortfristiga skulder | 937 | 1 886 | 1 303 | 1 209 | 948 | 1 191 | 653 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 211 | 3 222 | 2 892 | 2 282 | 2 149 | 2 330 | 2 039 |
| Ställda säkerheter | 600 | 600 | 600 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 192 bolag som granskas inom samma bransch hamnar setriq group AB över mittlinjen sett till omsättning, med 9,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 1,3 procent, och soliditeten var god — 47,3 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Lund.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva apoteksverksamhet, hemleverans av mediciner, hälsoturism och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Nebil Charchafche (f. 1957) Styrelseledamot
- Eda Fezil Rosie Charchafche (f. 1996) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-10-28 |
|---|---|
| Adress | Nybyggesvägen 4, 225 94, Lund Besök: Nybyggesvägen 4, Lund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |