Aktiebolag Stockholm
Setamed Aktiebolag
207 sökningar
Omsättning 2025
21 tkr
+950,0 %Rörelsemarginal
-100,0 %
Soliditet
75,0 %
+2,1 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 21 | 2 | 6 | 156 | 1 583 | 1 186 | 1 212 | 421 |
| Rörelseresultat | −21 | −232 | −344 | −30 | 780 | 499 | 556 | 384 |
| Årets resultat | −21 | −163 | 2 | 6 | 464 | 294 | 327 | 311 |
| Eget kapital | 57 | 78 | 240 | 239 | 633 | 469 | 475 | 368 |
| Balansomslutning | 76 | 107 | 348 | 758 | 1 319 | 960 | 861 | 412 |
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 21 | 2 | 6 | 156 | 1 583 | 1 186 | 1 212 | 421 |
| Personalkostnader | 20 | 197 | 315 | 152 | 770 | 648 | 618 | 11 |
| Övriga externa kostnader | 22 | 37 | 35 | 34 | 33 | 39 | 38 | 25 |
| Rörelseresultat | −21 | −232 | −344 | −30 | 780 | 499 | 556 | 384 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −21 | −232 | −344 | −30 | 780 | 498 | 556 | 384 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 69 | 350 | 39 | −195 | −124 | −139 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 5 | 3 | 121 | 80 | 89 | 73 |
| Årets resultat | −21 | −163 | 2 | 6 | 464 | 294 | 327 | 311 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 11 | 9 | 1 | 8 | 129 | 153 | 184 | 130 |
| Kassa och bank | 65 | 98 | 347 | 750 | 1 190 | 807 | 677 | 282 |
| Omsättningstillgångar | 76 | 107 | 348 | 758 | 1 319 | 960 | 861 | 412 |
| Summa tillgångar | 76 | 107 | 348 | 758 | 1 319 | 960 | 861 | 412 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 53 | 216 | 132 | 127 | 63 | 69 | 41 | −49 |
| Eget kapital | 57 | 78 | 240 | 239 | 633 | 469 | 475 | 368 |
| Justerat eget kapital | 57 | 78 | 295 | 572 | 997 | 678 | 585 | 368 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 69 | 419 | 458 | 263 | 139 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 19 | 29 | 39 | 100 | 228 | 228 | 247 | 44 |
| Summa eget kapital och skulder | 76 | 107 | 348 | 758 | 1 319 | 960 | 861 | 412 |
Verksamhet
Mätt mot de 4 301 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Setamed Aktiebolag strax under mitten sett till omsättning, med 21 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -100,0 procent, och soliditeten var hög — 75,0 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 950 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet, inom läkarområdet för sjukdomar i urinvägarna och neuroligi samt därmed förenlig verk- samhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Tareq Alsaody (f. 1960) Styrelseledamot
- Seidon Alsaody (f. 1986) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1987-06-15 |
|---|---|
| Bransch | Primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211) |
| Adress | Flintbacken 18, lgh 1502, 118 42, Stockholm Besök: Flintbacken 18 LGH 1502, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |