Aktiebolag Orsa
Servitium Bevakning AB
73 sökningar
13,8 mkr
+59,7 %11,4 %
+3,1 p.e.53,9 %
+0,6 p.e.7
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 13 771 | 8 623 | 6 989 | 4 807 | 1 585 |
| Rörelseresultat | 1 566 | 716 | 596 | 951 | 209 |
| Årets resultat | 1 338 | 387 | 335 | 548 | 85 |
| Eget kapital | 1 389 | 1 142 | 1 155 | 820 | 272 |
| Balansomslutning | 3 557 | 3 332 | 2 661 | 3 209 | 1 082 |
| Anställda | 7 | 7 | 5 | 5 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12* | 2024-08 | 2023-08* | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 771 | 8 623 | 6 989 | 4 807 | 1 585 |
| Personalkostnader | 7 830 | 4 362 | 3 960 | 2 922 | 762 |
| Av- och nedskrivningar | 58 | 69 | 52 | 88 | 43 |
| Övriga externa kostnader | 2 296 | 3 567 | 2 535 | 850 | 588 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 021 | 91 | 154 | — | 17 |
| Rörelseresultat | 1 566 | 716 | 596 | 951 | 209 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 3 | 6 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 564 | 716 | 594 | 945 | 205 |
| Bokslutsdispositioner | 133 | −222 | −164 | −248 | −96 |
| Skatt | 359 | 107 | 95 | 148 | 24 |
| Årets resultat | 1 338 | 387 | 335 | 548 | 85 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12* | 2024-08 | 2023-08* | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 64 | 415 | 88 | 303 | 306 |
| Kortfristiga fordringar | 3 010 | 1 054 | 982 | 1 192 | 562 |
| Kassa och bank | 483 | 1 863 | 1 591 | 1 714 | 214 |
| Omsättningstillgångar | 3 493 | 2 917 | 2 574 | 2 906 | 776 |
| Summa tillgångar | 3 557 | 3 332 | 2 661 | 3 209 | 1 082 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 | 705 | 770 | 222 | 137 |
| Eget kapital | 1 389 | 1 142 | 1 155 | 820 | 272 |
| Justerat eget kapital | 1 916 | 1 775 | 1 612 | 1 146 | 401 |
| Obeskattade reserver | 664 | 797 | 575 | 411 | 163 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 84 | 176 |
| Kortfristiga skulder | 1 504 | 1 393 | 931 | 1 894 | 471 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 557 | 3 332 | 2 661 | 3 209 | 1 082 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 192 | 267 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Servitium Bevakning AB omsatte 13,8 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,4 miljoner kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 11,4 procent, och soliditeten var hög — 53,9 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 60 procent. Bolaget sysselsatte 7 personer och har sitt säte i Orsa.
Bolaget skall bedriva bevakningsverksamhet och säkerhetskonsultationer och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Johan Skuthälla (f. 1977) Verkställande direktör
- Johan Skuthälla (f. 1977) Styrelseledamot
- Thomas Billinger Axelsson (f. 1978) Styrelsesuppleant
- David Hedlund (f. 1980) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | JKG Holding AB (556930-4552) |
|---|---|
| Koncernmoder | JKG Holding AB (556930-4552) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-05-18 |
|---|---|
| Bransch | Bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet (SNI 80010) |
| Adress | Vretavägen 4D, 719 93, Vintrosa Besök: Vretavägen 4 D, Vintrosa |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |