Aktiebolag Malmö 80 sökningar
ServiceHuset i Malmö AB
Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättning 2025
850 tkr
+184,3 %Rörelsemarginal
8,6 %
+6,2 p.e.Soliditet
64,8 %
−13,6 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 850 | 299 | 345 | 244 | 722 | 392 | 168 | 101 |
| Rörelseresultat | 73 | 7 | −28 | 7 | 167 | 101 | −146 | −134 |
| Årets resultat | 56 | 3 | 0 | 5 | 109 | 101 | −246 | −4 |
| Eget kapital | 237 | 181 | 178 | 177 | 272 | 263 | 162 | 282 |
| Balansomslutning | 366 | 231 | 297 | 265 | 438 | 1 286 | 185 | 371 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 850 | 299 | 345 | 244 | 722 | 392 | 168 | 101 |
| Personalkostnader | 22 | 34 | 52 | 75 | 271 | 76 | 149 | 85 |
| Av- och nedskrivningar | 17 | 33 | 30 | 23 | 33 | 33 | 33 | 28 |
| Övriga externa kostnader | 622 | 225 | 290 | 138 | 228 | 167 | 111 | 29 |
| Övriga rörelseposter, netto | −116 | — | — | — | −23 | −15 | −21 | −93 |
| Rörelseresultat | 73 | 7 | −28 | 7 | 167 | 101 | −146 | −134 |
| Räntekostnader | 2 | 3 | 4 | 0 | 6 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 71 | 4 | −32 | 7 | 161 | 101 | −246 | 124 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 33 | 0 | −33 | 0 | 0 | −100 |
| Skatt | 15 | 1 | 1 | 2 | 20 | 0 | 0 | 28 |
| Årets resultat | 56 | 3 | 0 | 5 | 109 | 101 | −246 | −4 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 77 | 123 | 134 | 4 | 28 | 54 | 79 | 197 |
| Varulager | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 16 |
| Kortfristiga fordringar | 36 | 14 | 71 | 5 | 15 | 156 | 51 | 3 |
| Kassa och bank | 251 | 94 | 92 | 256 | 395 | 1 076 | 55 | 154 |
| Omsättningstillgångar | 288 | 108 | 163 | 261 | 410 | 1 231 | 106 | 173 |
| Summa tillgångar | 366 | 231 | 297 | 265 | 438 | 1 286 | 185 | 371 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 131 | 128 | 128 | 122 | 113 | 112 | 232 | 236 |
| Eget kapital | 237 | 181 | 178 | 177 | 272 | 263 | 162 | 282 |
| Justerat eget kapital | 237 | 181 | 178 | 203 | 297 | 263 | 162 | 282 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 33 | 32 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 6 | 20 | 33 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 123 | 30 | 86 | 55 | 134 | 1 023 | 23 | 89 |
| Summa eget kapital och skulder | 366 | 231 | 297 | 265 | 438 | 1 286 | 185 | 371 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 5 200 granskade bolag ligger ServiceHuset i Malmö AB strax under mitten räknat på omsättning, med 850 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 8,6 procent, och soliditeten var hög — 64,8 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 184 procent. Sätet finns i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Fastighets- och bostadsrättsförmedling på uppdrag. Laser- terapi för nikotinavvänjning.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Annsofi Sköld (f. 1960) Verkställande direktör
Styrelse
- Annsofi Sköld (f. 1960) Styrelseledamot
- Teddy Bergqvist (f. 1999) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-12-03 |
|---|---|
| Adress | Per Albin Hanssons väg 82, 215 67, Malmö Besök: Per Albin Hanssons Väg 82, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |