Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar ServCent AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
ServCent AB minskade omsättningen med 1 procent senaste året. Medianen bland branschens 946 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är 17,7 procent, mot branschmedianens 5,5 procent.
Soliditeten ligger på 46,8 procent — branschens median är 38,1 procent.
Bolaget har 12 anställda; medianbolaget i branschen har 12.
Branschen: Lokalvård
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 286 | 853 | 66 % | |
| Värdeförändring | +4,0 % | 498 | 843 | 41 % |
| Tillväxt i omsättning | −1,1 % | 679 | 946 | 28 % |
| Rörelsemarginal | 17,7 % | 91 | 946 | 90 % |
| Avkastning på eget kapital | 52,0 % | 202 | 946 | 79 % |
| Soliditet | 46,8 % | 340 | 945 | 64 % |
| Nettoomsättning per anställd | 731 tkr | 314 | 946 | 67 % |
| Rörelseresultat per anställd | 129 tkr | 107 | 946 | 89 % |
| Nettoomsättning | 8 770 tkr | 447 | 946 | 53 % |
| Rörelseresultat | 1 549 tkr | 200 | 946 | 79 % |
| Antal anställda | 12 | 471 | 946 | 50 % |
Kronobergs län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 960 | 1 439 | 33 % | |
| Värdeförändring | +4,0 % | 759 | 1 423 | 47 % |
| Tillväxt i omsättning | −1,1 % | 999 | 1 628 | 39 % |
| Rörelsemarginal | 17,7 % | 187 | 1 629 | 89 % |
| Avkastning på eget kapital | 52,0 % | 132 | 1 629 | 92 % |
| Soliditet | 46,8 % | 804 | 1 626 | 51 % |
| Nettoomsättning per anställd | 731 tkr | 1 586 | 1 629 | 3 % |
| Rörelseresultat per anställd | 129 tkr | 717 | 1 629 | 56 % |
| Nettoomsättning | 8 770 tkr | 1 196 | 1 629 | 27 % |
| Rörelseresultat | 1 549 tkr | 600 | 1 629 | 63 % |
| Antal anställda | 12 | 593 | 1 629 | 64 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 48 830 | 78 066 | 37 % | |
| Värdeförändring | +4,0 % | 42 422 | 76 952 | 45 % |
| Tillväxt i omsättning | −1,1 % | 54 981 | 87 565 | 37 % |
| Rörelsemarginal | 17,7 % | 11 368 | 87 484 | 87 % |
| Avkastning på eget kapital | 52,0 % | 10 660 | 87 585 | 88 % |
| Soliditet | 46,8 % | 42 637 | 87 398 | 51 % |
| Nettoomsättning per anställd | 731 tkr | 83 823 | 87 586 | 4 % |
| Rörelseresultat per anställd | 129 tkr | 39 231 | 87 586 | 55 % |
| Nettoomsättning | 8 770 tkr | 62 781 | 87 586 | 28 % |
| Rörelseresultat | 1 549 tkr | 32 291 | 87 586 | 63 % |
| Antal anställda | 12 | 29 306 | 87 586 | 67 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .