Aktiebolag Ulricehamn
Sergeanten Borås AB
16 sökningar
11,2 mkr
+104,2 %25,2 %
+45,9 p.e.0,0 %
+0,0 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 11 175 | 5 472 | 0 |
| Rörelseresultat | 2 812 | −1 134 | −101 |
| Årets resultat | −5 235 | −10 359 | −2 295 |
| Eget kapital | 101 | 101 | 100 |
| Balansomslutning | 210 238 | 223 777 | 192 734 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 175 | 5 472 | 0 |
| Kostnad sålda varor | 7 265 | 0 | 0 |
| Bruttoresultat | 3 910 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 2 812 | −1 134 | −101 |
| Ränteintäkter | 6 | 9 | 0 |
| Räntekostnader | 7 193 | 10 369 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −4 375 | −11 494 | −2 392 |
| Koncernbidrag | 0 | 1 135 | 97 |
| Skatt | 860 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −5 235 | −10 359 | −2 295 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 207 740 | 211 488 | 190 149 |
| Kortfristiga fordringar | 2 498 | 12 289 | 2 585 |
| Omsättningstillgångar | 2 498 | 12 289 | 2 585 |
| Summa tillgångar | 210 238 | 223 777 | 192 734 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 5 236 | 0 | 2 295 |
| Eget kapital | 101 | 101 | 100 |
| Justerat eget kapital | 101 | 101 | 100 |
| Avsättningar | 860 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 144 795 | 126 000 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 64 482 | 97 676 | 192 634 |
| Summa eget kapital och skulder | 210 238 | 223 777 | 192 734 |
| Ställda säkerheter | 147 000 | 126 000 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 22 046 granskade bolag ligger Sergeanten Borås AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 11,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 25,2 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 0,0 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 104 procent. Bolaget hör hemma i Ulricehamn.
Bolaget ska äga, utveckla och förvalta fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Viktor Ståhl (f. 1982) Verkställande direktör
- Linda Ståhl (f. 1976) Ordförande, Styrelseledamot
- Viktor Ståhl (f. 1982) Styrelseledamot
- Ida Ståhl (f. 1985) Styrelseledamot
- Daniel Ståhl (f. 1975) Styrelseledamot
- Elisabeth Berg (f. 1963) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Hökerum Byggförvaltning 2 AB (556789-0107) |
|---|---|
| Koncernmoder | Ståhl & Ståhl i Ulricehamn AB (559203-3608) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-08-01 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Box 180, 523 24, Ulricehamn Besök: Box 180, Ulricehamn |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |