Aktiebolag Malmö
Sentiantechnologies AB
63 sökningar
Omsättning 2025
51,3 mkr
+79,1 %Rörelsemarginal
1,9 %
−5,7 p.e.Soliditet
20,1 %
−3,0 p.e.Anställda
23
+76,9 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 51 260 | 28 615 | 6 737 | 2 280 | 3 259 |
| Rörelseresultat | 997 | 2 175 | −6 297 | −3 291 | −2 634 |
| Årets resultat | 243 | 1 447 | −6 563 | −3 525 | −2 855 |
| Eget kapital | 9 153 | 8 910 | 7 463 | 8 026 | 11 475 |
| Balansomslutning | 45 579 | 38 672 | 12 693 | 12 668 | 17 886 |
| Anställda | 23 | 13 | 9 | 13 | 15 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 51 260 | 28 615 | 6 737 | 2 280 | 3 259 |
| Personalkostnader | 36 533 | 21 727 | 7 982 | 7 735 | 9 806 |
| Av- och nedskrivningar | 2 983 | 3 090 | 3 412 | 2 723 | 1 667 |
| Övriga externa kostnader | 10 730 | 1 666 | 1 590 | 1 475 | 1 332 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | −50 | 6 362 | 6 912 |
| Rörelseresultat | 997 | 2 175 | −6 297 | −3 291 | −2 634 |
| Ränteintäkter | 5 | 7 | 7 | — | — |
| Räntekostnader | 760 | 734 | 273 | 231 | 222 |
| Resultat efter finansiella poster | 243 | 1 447 | −6 563 | −3 525 | −2 855 |
| Årets resultat | 243 | 1 447 | −6 563 | −3 525 | −2 855 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 8 667 | 6 167 | 8 195 | 11 758 | 8 480 |
| Kortfristiga fordringar | 31 460 | 28 822 | 1 552 | 686 | 611 |
| Kassa och bank | 5 452 | 3 683 | 2 946 | 224 | 8 795 |
| Omsättningstillgångar | 36 913 | 32 505 | 4 498 | 911 | 9 406 |
| Summa tillgångar | 45 579 | 38 672 | 12 693 | 12 668 | 17 886 |
| Aktiekapital | 90 | 90 | 90 | 80 | 53 |
| Balanserat resultat | −11 999 | −16 025 | −12 348 | −287 | −6 251 |
| Eget kapital | 9 153 | 8 910 | 7 463 | 8 026 | 11 475 |
| Justerat eget kapital | 9 153 | 8 910 | 7 463 | 8 026 | 11 475 |
| Långfristiga skulder | 25 192 | 24 435 | 2 914 | 2 115 | 2 875 |
| Kortfristiga skulder | 11 234 | 5 327 | 2 316 | 2 527 | 3 536 |
| Summa eget kapital och skulder | 45 579 | 38 672 | 12 693 | 12 668 | 17 886 |
| Ställda säkerheter | 0 | 5 500 | 5 500 | 5 500 | 5 500 |
Verksamhet
Med 51,3 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2025 hör Sentiantechnologies AB till den övre fjärdedelen bland branschens 19 733 bolag med bokslut. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 1,9 procent, och soliditeten var måttlig — 20,1 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 79 procent. Bolaget sysselsatte 23 personer och har sitt säte i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva utveckling, försäljning och konsultverksamhet med datautrustning, programvaror och andra datamjukvaror samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Martin Rugfelt (f. 1971) Verkställande direktör
Styrelse
- Paul Marshall (f. 1974) Ordförande, Styrelseledamot
- Ole Knudsen (f. 1977) Styrelseledamot
- Martin Rugfelt (f. 1971) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Jacob Kvarnhammar (f. 1979) Revisor
Koncern
| Moderbolag | WEIR GROUP HOLDING LTD |
|---|---|
| Koncernmoder | WEIR GROUP HOLDING LTD |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-06-02 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Arenagatan 35, 215 32, Malmö Besök: Arenagatan 35, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |