starkabolag.se

Aktiebolag Lund

Senses by nature Skandinavien AB

139 sökningar

Omsättning 2025

2,8 mkr

−28,3 %
Rörelsemarginal

-1,0 %

−8,6 p.e.
Soliditet

90,4 %

+3,1 p.e.
Anställda

2

−33,3 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning2 8313 948748462625
Rörelseresultat−29299−32535107
Årets resultat0186162680
Eget kapital752751565549522
Balansomslutning1 0101 045904791769
Anställda23100
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning2 8313 948748462625
Personalkostnader9701 36729100
Av- och nedskrivningar5555291818
Övriga externa kostnader9741 160605393459
Övriga rörelseposter, netto−861−1 067−148−16−41
Rörelseresultat−29299−32535107
Ränteintäkter211——
Räntekostnader03301
Resultat efter finansiella poster−27297−32735106
Bokslutsdispositioner0−6000−4
Koncernbidrag30035000
Skatt2506822
Årets resultat0186162680

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar2905212721331
Varulager179287183162199
Kortfristiga fordringar16910039214627
Kassa och bank37213757470512
Omsättningstillgångar721525632778738
Summa tillgångar1 0101 045904791769
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat652465449423342
Eget kapital752751565549522
Justerat eget kapital913912679663636
Obeskattade reserver203203143143143
Kortfristiga skulder559119699104
Summa eget kapital och skulder1 0101 045904791769
Ställda säkerheter250250250250250

Verksamhet

Senses by nature Skandinavien AB omsatte 2,8 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på -1,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 90,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 28 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Lund.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva försäljning av egenvårdsprodukter, ekologiskt odlat livsmedel, hälsoprodukter och naturkosmetik. Det ska även bedriva café-catering med vegetarisk mat, friskvårdsverksamhet med massage, naturkosmetisk ansikts- behandlingar och mindre gym. Vidare ska bolaget bedriva bokförlagsverksamhet inom mat, skönhet, DYI gör det själv produkter samt kurs- och utbildningsverksamhet inom yoga, meditation, måbra, DYI naturkosmetik och vegetarisk mat.

Styrelse & ledning

Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är Senses by nature Skandinavien AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Senses by nature Skandinavien AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Senses by nature Skandinavien AB (556656-3648)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Senses by nature Skandinavien AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Koncern

Moderbolag Naturkosmetikkompaniet Naturkosmos AB (556318-3259)
Koncernmoder Naturkosmetikkompaniet Naturkosmos AB (556318-3259)

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2004-02-20
Bransch Restaurangverksamhet (SNI 56110)
Adress
Ullevi Enestorp 3, 594 91, Gamleby
Besök: Ullevi Enestorp 3, Gamleby
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon0493-53999