Aktiebolag Halmstad
Selmas & Wigmaster AB
40 sökningar
1,6 mkr
−1,4 %3,3 %
−1,2 p.e.44,7 %
+5,3 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 569 | 1 592 | 1 578 | 1 536 | 1 474 | 1 358 | 1 564 | 1 674 |
| Rörelseresultat | 51 | 71 | 46 | 100 | 101 | 87 | 214 | 301 |
| Årets resultat | 94 | 82 | 32 | 53 | 55 | 46 | 118 | 165 |
| Eget kapital | 241 | 247 | 216 | 184 | 293 | 279 | 233 | 215 |
| Balansomslutning | 539 | 627 | 583 | 628 | 752 | 887 | 929 | 1 082 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-01 | 2025-01 | 2024-01 | 2023-01 | 2022-01 | 2021-01 | 2020-01 | 2019-01* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 569 | 1 592 | 1 578 | 1 536 | 1 474 | 1 358 | 1 564 | 1 674 |
| Personalkostnader | 644 | 701 | 654 | 610 | 517 | 495 | 450 | 397 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 86 | 102 | 102 | 102 | 117 |
| Övriga externa kostnader | 308 | 394 | 384 | 333 | 340 | 295 | 318 | 408 |
| Övriga rörelseposter, netto | −566 | −426 | −494 | −407 | −414 | −379 | −480 | −451 |
| Rörelseresultat | 51 | 71 | 46 | 100 | 101 | 87 | 214 | 301 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 3 | 3 | 7 | 10 | 12 | 17 |
| Resultat efter finansiella poster | 51 | 71 | 43 | 97 | 94 | 77 | 202 | 284 |
| Bokslutsdispositioner | 70 | 34 | 0 | −27 | −24 | −19 | −51 | −72 |
| Skatt | 27 | 24 | 11 | 17 | 15 | 11 | 33 | 48 |
| Årets resultat | 94 | 82 | 32 | 53 | 55 | 46 | 118 | 165 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-01 | 2025-01 | 2024-01 | 2023-01 | 2022-01 | 2021-01 | 2020-01 | 2019-01* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 9 | 9 | 9 | 9 | 86 | 188 | 289 | 391 |
| Varulager | 12 | 18 | 20 | 31 | 32 | 45 | 55 | 92 |
| Kortfristiga fordringar | 181 | 249 | 140 | 187 | 180 | 112 | 142 | 148 |
| Kassa och bank | 337 | 351 | 414 | 401 | 454 | 542 | 442 | 452 |
| Omsättningstillgångar | 530 | 618 | 575 | 619 | 666 | 699 | 640 | 691 |
| Summa tillgångar | 539 | 627 | 583 | 628 | 752 | 887 | 929 | 1 082 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 97 | 115 | 134 | 81 | 188 | 183 | 65 | 0 |
| Eget kapital | 241 | 247 | 216 | 184 | 293 | 279 | 233 | 215 |
| Justerat eget kapital | 312 | 373 | 369 | 337 | 425 | 392 | 331 | 272 |
| Obeskattade reserver | 89 | 159 | 193 | 193 | 166 | 142 | 123 | 72 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 125 | 192 | 291 |
| Kortfristiga skulder | 209 | 221 | 174 | 251 | 276 | 341 | 381 | 504 |
| Summa eget kapital och skulder | 539 | 627 | 583 | 628 | 752 | 887 | 929 | 1 082 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 500 | 500 | 500 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 4 987 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Selmas & Wigmaster AB i den övre halvan sett till omsättning, med 1,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2026. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 3,3 procent, och soliditeten var god — 44,7 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 1 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Halmstad.
Bolaget skall bedriva frisörverksamhet och försäljning samt utprovning av peruker samt förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Susanne Funk (f. 1963) Styrelseledamot
- Jan Falk (f. 1965) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-10-17 |
|---|---|
| Bransch | Frisörer och barberare (SNI 96210) |
| Adress | Bäckagårdsvägen 32, 302 71, Halmstad Besök: Bäckagårdsvägen 32, Halmstad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |