Aktiebolag Årjäng
Sellins Gräv AB
112 sökningar
Omsättning 2025
58 tkr
−76,2 %Rörelsemarginal
358,6 %
Soliditet
88,3 %
−0,6 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 58 | 244 | 545 | 511 | 640 | 426 | 470 | 422 |
| Rörelseresultat | 208 | −10 | 75 | 60 | 197 | 46 | 71 | 69 |
| Årets resultat | 169 | 36 | 74 | 98 | 107 | 23 | 13 | 51 |
| Eget kapital | 685 | 716 | 680 | 606 | 508 | 401 | 378 | 365 |
| Balansomslutning | 776 | 806 | 972 | 1 559 | 1 420 | 1 150 | 1 117 | 1 201 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 58 | 244 | 545 | 511 | 640 | 426 | 470 | 422 |
| Personalkostnader | 1 | 0 | 0 | 132 | 88 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 41 | 41 | 32 | 44 | 44 | 56 | 80 |
| Övriga externa kostnader | 78 | 157 | 81 | 288 | 273 | 266 | 285 | 229 |
| Övriga rörelseposter, netto | 229 | −56 | −348 | — | −38 | −70 | −58 | −44 |
| Rörelseresultat | 208 | −10 | 75 | 60 | 197 | 46 | 71 | 69 |
| Ränteintäkter | 5 | 15 | 10 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 3 | 7 | 7 | 7 | 9 | 9 |
| Resultat efter finansiella poster | 213 | 5 | 83 | 54 | 191 | 40 | 63 | 61 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 41 | 10 | 69 | −55 | −11 | −47 | −10 |
| Skatt | 44 | 10 | 19 | 26 | 28 | 6 | 3 | 0 |
| Årets resultat | 169 | 36 | 74 | 98 | 107 | 23 | 13 | 51 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 41 | 82 | 127 | 171 | 216 | 272 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
| Kortfristiga fordringar | 28 | 40 | 20 | 29 | 29 | 87 | 54 | 51 |
| Kassa och bank | 748 | 766 | 911 | 1 448 | 1 264 | 891 | 847 | 873 |
| Omsättningstillgångar | 776 | 806 | 931 | 1 477 | 1 293 | 978 | 901 | 929 |
| Summa tillgångar | 776 | 806 | 972 | 1 559 | 1 420 | 1 150 | 1 117 | 1 201 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 404 | 568 | 494 | 396 | 289 | 266 | 253 | 202 |
| Eget kapital | 685 | 716 | 680 | 606 | 508 | 401 | 378 | 365 |
| Justerat eget kapital | 745 | 776 | 773 | 707 | 664 | 513 | 481 | 431 |
| Obeskattade reserver | 76 | 75 | 117 | 127 | 196 | 141 | 130 | 83 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 50 | 549 | 550 | 549 | 549 | 649 |
| Kortfristiga skulder | 15 | 15 | 125 | 277 | 166 | 59 | 60 | 104 |
| Summa eget kapital och skulder | 776 | 806 | 972 | 1 559 | 1 420 | 1 150 | 1 117 | 1 201 |
Verksamhet
Mätt mot de 9 487 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Sellins Gräv AB bland de mindre aktörerna sett till omsättning, med 58 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 358,6 procent, och soliditeten var hög — 88,3 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 76 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Årjäng.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är åkeriverksamhet, schakt- arbeten, grävnings- och dikningsarbeten, markarbeten och markanläggningsarbeten samt övriga förekommande grävningsarbeten, uthyrning av anläggnings- maskiner, handel med fastigheter, handel med och förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Göte Roland Sellin (f. 1942) Ordförande, Styrelseledamot
- Ann-Britt Linnéa Sellin (f. 1950) Styrelseledamot
- Urban Sellin (f. 1972) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1992-03-19 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Älgtån 41, 672 95, Årjäng Besök: Älgtån 41, Årjäng |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |