Aktiebolag Göteborg
Season ExpressSmile AB
30 sökningar
4,8 mkr
−21,6 %-2,1 %
−1,0 p.e.35,0 %
−4,9 p.e.7
−12,5 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 780 | 6 097 | 7 038 | 8 264 | 5 226 | 2 005 |
| Rörelseresultat | −101 | −66 | 374 | 106 | 12 | 462 |
| Årets resultat | −106 | −21 | 265 | 54 | 3 | 271 |
| Eget kapital | 414 | 520 | 541 | 477 | 423 | 421 |
| Balansomslutning | 1 182 | 1 303 | 1 849 | 2 245 | 1 335 | 1 122 |
| Anställda | 7 | 8 | 8 | 10 | 8 | 7 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12* | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 780 | 6 097 | 7 038 | 8 264 | 5 226 | 2 005 |
| Personalkostnader | 3 476 | 4 660 | 4 109 | 5 521 | 3 932 | 1 099 |
| Av- och nedskrivningar | 415 | 409 | 391 | 178 | 244 | 53 |
| Övriga externa kostnader | 201 | 288 | 174 | 304 | 223 | 52 |
| Övriga rörelseposter, netto | −789 | −806 | −1 990 | −2 155 | −815 | −339 |
| Rörelseresultat | −101 | −66 | 374 | 106 | 12 | 462 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 1 | — | — | — |
| Räntekostnader | 5 | 46 | 61 | 35 | 8 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | −106 | −111 | 313 | 72 | 4 | 460 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 90 | 25 | 0 | 0 | −115 |
| Skatt | 0 | 0 | 74 | 18 | 1 | 74 |
| Årets resultat | −106 | −21 | 265 | 54 | 3 | 271 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12* | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 467 | 723 | 857 | 653 | 595 | 580 |
| Kortfristiga fordringar | 579 | 362 | 672 | 909 | 342 | 339 |
| Kassa och bank | 136 | 218 | 320 | 683 | 398 | 203 |
| Omsättningstillgångar | 715 | 581 | 992 | 1 592 | 740 | 541 |
| Summa tillgångar | 1 182 | 1 303 | 1 849 | 2 245 | 1 335 | 1 122 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 470 | 491 | 326 | 373 | 370 | 100 |
| Eget kapital | 414 | 520 | 541 | 477 | 423 | 421 |
| Justerat eget kapital | 414 | 520 | 612 | 568 | 514 | 512 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 90 | 115 | 115 | 115 |
| Långfristiga skulder | 0 | 658 | 839 | 636 | 215 | 332 |
| Kortfristiga skulder | 768 | 125 | 379 | 1 017 | 582 | 254 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 182 | 1 303 | 1 849 | 2 245 | 1 335 | 1 122 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 468 granskade bolag ligger Season ExpressSmile AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 4,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -2,1 procent, och soliditeten var god — 35,0 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 22 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 7 personer, med säte i Göteborg.
Företaget ska bedriva verksamhet inom taxitrafik och transport av gods, samt uthyrning av personal och fordon.
Styrelse & ledning
- Alaa Abbas Hussein (f. 1985) Styrelseledamot
- Yasir Al Azawi (f. 1973) Styrelsesuppleant
- Daniel Larin (f. 1988) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-09-04 |
|---|---|
| Bransch | Passagerartrafik på beställning, fordon med förare (SNI 49330) |
| Adress | Orrekulla Industrigatan 36, 425 36, Hisings Kärra Besök: Orrekulla Industrigatan 36, Hisings Kärra |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |