Aktiebolag Mölndal
SDÅ Holding AB
238 sökningar
Omsättning 2024
2,9 mkr
−3,5 %Rörelsemarginal
-3,2 %
−23,7 p.e.Soliditet
44,0 %
−10,9 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 926 | 3 032 | 2 937 | 2 346 | 7 382 | 17 757 | 38 926 |
| Rörelseresultat | −94 | 620 | −179 | −677 | −560 | −32 | 7 449 |
| Årets resultat | −1 083 | 960 | −178 | −677 | 1 414 | 2 013 | 5 271 |
| Eget kapital | 934 | 2 017 | 1 057 | 1 236 | 1 913 | 2 499 | 4 987 |
| Balansomslutning | 2 121 | 3 669 | 3 148 | 3 703 | 5 608 | 7 696 | 9 572 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 4 | 22 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 926 | 3 032 | 2 937 | 2 346 | 7 382 | 17 757 | 38 926 |
| Personalkostnader | 2 137 | 2 302 | 2 261 | 2 249 | 2 271 | 2 966 | 11 561 |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 2 | 71 | 68 | 63 | 92 | 75 |
| Övriga externa kostnader | 830 | 757 | 780 | 764 | 867 | 2 895 | 4 227 |
| Övriga rörelseposter, netto | −45 | 649 | — | 58 | −4 741 | −11 836 | −15 614 |
| Rörelseresultat | −94 | 620 | −179 | −677 | −560 | −32 | 7 449 |
| Ränteintäkter | 13 | 0 | 1 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 001 | 1 | 0 | 0 | 26 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 083 | 620 | −178 | −677 | 1 414 | 2 040 | 6 676 |
| Koncernbidrag | 0 | 340 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 | 1 404 |
| Årets resultat | −1 083 | 960 | −178 | −677 | 1 414 | 2 013 | 5 271 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 402 | 1 400 | 1 218 | 1 288 | 1 319 | 1 397 | 708 |
| Kortfristiga fordringar | 630 | 2 111 | 1 448 | 2 401 | 3 634 | 6 134 | 3 808 |
| Kassa och bank | 89 | 158 | 482 | 14 | 656 | 165 | 5 056 |
| Omsättningstillgångar | 719 | 2 269 | 1 931 | 2 415 | 4 290 | 6 299 | 8 863 |
| Summa tillgångar | 2 121 | 3 669 | 3 148 | 3 703 | 5 608 | 7 696 | 9 572 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 917 | 957 | 1 135 | 1 813 | 399 | 386 | 6 |
| Eget kapital | 934 | 2 017 | 1 057 | 1 236 | 1 913 | 2 499 | 4 987 |
| Justerat eget kapital | 934 | 2 017 | 1 057 | 1 236 | 1 913 | 2 499 | 4 987 |
| Kortfristiga skulder | 1 187 | 1 652 | 2 091 | 2 467 | 3 695 | 5 197 | 4 585 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 121 | 3 669 | 3 148 | 3 703 | 5 608 | 7 696 | 9 572 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Verksamhet
Mätt mot de 10 174 bolag som granskas inom samma bransch hamnar SDÅ Holding AB i den övre halvan sett till omsättning, med 2,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -3,2 procent, och soliditeten var god — 44,0 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 3 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Mölndal.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall äga aktier i andra bolag och bedriva byggverksamhet och byggkonsulttjänster samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Thomas Kling (f. 1962) Ordförande, Styrelseledamot
- Annika Krus (f. 1979) Styrelseledamot
- Daniel Gustafsson Krus (f. 1977) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Andreas Bröjer Ryberg (f. 1984) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | SDÅ Holding AB (556746-6502) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-12-14 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Travgatan 6, 431 62, Mölndal Besök: Travgatan 6, Mölndal |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 031-7272204 |