Aktiebolag Strömstad
Scapo Hides AB
178 sökningar
Omsättning 2025
2,2 mkr
+4,3 %Rörelsemarginal
91,9 %
−3,3 p.e.Soliditet
100,0 %
0,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 198 | 2 108 | 1 452 | 1 357 | 6 715 | 19 549 | 30 959 | 12 996 |
| Rörelseresultat | 2 020 | 2 007 | 1 360 | 1 273 | 425 | 777 | 864 | 37 |
| Årets resultat | 2 053 | 2 063 | 1 428 | 1 285 | 424 | 748 | 803 | 36 |
| Eget kapital | 2 812 | 2 702 | 3 640 | 2 212 | 926 | 2 003 | 1 255 | 453 |
| Balansomslutning | 2 812 | 2 702 | 3 641 | 2 212 | 926 | 2 816 | 6 847 | 9 549 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 198 | 2 108 | 1 452 | 1 357 | 6 715 | 19 549 | 30 959 | 12 996 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 96 | 66 | 71 | 82 | 103 | 584 | 2 881 | 405 |
| Övriga rörelseposter, netto | −82 | −35 | −21 | — | −6 187 | −18 188 | −27 214 | −12 553 |
| Rörelseresultat | 2 020 | 2 007 | 1 360 | 1 273 | 425 | 777 | 864 | 37 |
| Ränteintäkter | 33 | 56 | 68 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 29 | 61 | 11 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 053 | 2 063 | 1 428 | 1 285 | 424 | 748 | 803 | 36 |
| Årets resultat | 2 053 | 2 063 | 1 428 | 1 285 | 424 | 748 | 803 | 36 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 000 | 0 | 0 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 170 | 3 520 |
| Kortfristiga fordringar | 1 541 | 1 396 | 1 430 | 659 | 107 | 1 691 | 3 482 | 4 416 |
| Kassa och bank | 1 271 | 1 306 | 2 211 | 1 553 | 820 | 126 | 195 | 1 613 |
| Omsättningstillgångar | 2 812 | 2 702 | 3 641 | 2 212 | 926 | 1 816 | 6 847 | 9 549 |
| Summa tillgångar | 2 812 | 2 702 | 3 641 | 2 212 | 926 | 2 816 | 6 847 | 9 549 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
| Balanserat resultat | 734 | 614 | 2 187 | 427 | 2 | 755 | −48 | −83 |
| Eget kapital | 2 812 | 2 702 | 3 640 | 2 212 | 926 | 2 003 | 1 255 | 453 |
| Justerat eget kapital | 2 812 | 2 702 | 3 640 | 2 212 | 926 | 2 003 | 1 255 | 453 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 782 | 7 544 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 813 | 1 810 | 1 552 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 812 | 2 702 | 3 641 | 2 212 | 926 | 2 816 | 6 847 | 9 549 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 6 033 | 6 033 | 6 033 | 6 033 | 6 033 | 6 033 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 nådde Scapo Hides AB en omsättning på 2,2 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 91,9 procent, och soliditeten var hög — 100,0 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 4 procent. Bolaget hör hemma i Strömstad.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva handel med hudar och skinn från djur samt investeringsverksamhet i andra bolag, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Roar Furuhuag (f. 1973) Ordförande, Styrelseledamot
- Ottar Torvund (f. 1985) Styrelseledamot
- Sigurdur Johannesson (f. 1967) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Truls Acke Troed Troedson (f. 1960) Delgivningsbar person
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-12-22 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med hudar, skinn och läder (SNI 46240) |
| Adress | Løenveien 1, 000 00, 1747, Skjeberg Besök: Løenveien 1 1747, Skjeberg, Utlandet |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |