Aktiebolag Kungsbacka
Scandinavian Frames Sweden AB
40 sökningar
14,2 mkr
−1,6 %-7,3 %
−11,0 p.e.5,6 %
+5,4 p.e.4
−33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 14 159 | 14 392 | 15 251 | 17 086 | 16 955 | 14 306 | 9 265 |
| Rörelseresultat | −1 040 | 528 | −786 | −387 | 381 | 1 275 | −528 |
| Årets resultat | −1 624 | −89 | −1 266 | −733 | 34 | 846 | −723 |
| Eget kapital | 901 | 26 | 115 | 81 | 213 | 180 | −666 |
| Balansomslutning | 16 149 | 14 084 | 13 618 | 10 482 | 11 418 | 8 972 | 8 982 |
| Anställda | 4 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 159 | 14 392 | 15 251 | 17 086 | 16 955 | 14 306 | 9 265 |
| Personalkostnader | 2 160 | 2 645 | 2 595 | 2 257 | 2 335 | 2 778 | 1 531 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 444 | 444 | 444 | 444 | 444 |
| Övriga externa kostnader | 5 774 | 5 668 | 4 906 | 4 084 | 5 741 | 4 113 | 2 333 |
| Övriga rörelseposter, netto | −7 265 | −5 551 | −8 092 | −10 688 | −8 054 | −5 696 | −5 485 |
| Rörelseresultat | −1 040 | 528 | −786 | −387 | 381 | 1 275 | −528 |
| Ränteintäkter | 61 | 89 | 30 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 646 | 706 | 510 | 346 | 338 | 388 | 213 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 624 | −89 | −1 266 | −733 | 46 | 890 | −723 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 45 | 0 |
| Årets resultat | −1 624 | −89 | −1 266 | −733 | 34 | 846 | −723 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 408 | 12 | 12 | 456 | 900 | 1 344 | 1 776 |
| Varulager | 10 170 | 11 270 | 9 959 | 7 422 | 6 473 | 6 209 | 4 540 |
| Kortfristiga fordringar | 3 519 | 2 795 | 3 644 | 2 445 | 2 158 | 1 347 | 2 610 |
| Kassa och bank | 52 | 7 | 3 | 159 | 1 887 | 71 | 55 |
| Omsättningstillgångar | 13 742 | 14 072 | 13 606 | 10 025 | 10 518 | 7 627 | 7 205 |
| Summa tillgångar | 16 149 | 14 084 | 13 618 | 10 482 | 11 418 | 8 972 | 8 982 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −25 | 65 | 31 | 164 | 129 | −716 | 7 |
| Eget kapital | 901 | 26 | 115 | 81 | 213 | 180 | −666 |
| Justerat eget kapital | 901 | 26 | 115 | 81 | 213 | 180 | −666 |
| Långfristiga skulder | 12 402 | 11 189 | 10 887 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 846 | 2 869 | 2 616 | 10 401 | 11 205 | 8 792 | 9 648 |
| Summa eget kapital och skulder | 16 149 | 14 084 | 13 618 | 10 482 | 11 418 | 8 972 | 8 982 |
| Ställda säkerheter | 2 012 | 2 012 | 2 012 | 2 012 | 1 512 | 1 512 | 1 500 |
| Ansvarsförbindelser | 4 400 | 1 900 | 1 900 | 600 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 137 granskade bolag ligger Scandinavian Frames Sweden AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 14,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -7,3 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 5,6 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 2 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Kungsbacka.
Bolaget skall bedriva import & export av optiska produkter, t ex glasögonbågar och solglasögon, samt konsultverksamhet inom marknadsföring och affärsutveckling, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Mani Ekman (f. 1974) Styrelseledamot
- Alexander Albrindt (f. 1985) Styrelsesuppleant
- Sören Maxén (f. 1960) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-03-15 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med fotografiska och optiska produkter (SNI 46434) |
| Adress | Box 10124, 434 22, Kungsbacka Besök: Box 10124, Kungsbacka |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |