Aktiebolag Mora
Scandinavian Control AB
64 sökningar
Omsättning 2025
205 tkr
−62,0 %Rörelsemarginal
-147,3 %
Soliditet
73,6 %
−21,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 205 | 540 | 463 | 791 | 1 064 | 415 | 0 | 46 |
| Rörelseresultat | −302 | 84 | 65 | −55 | 269 | 169 | 43 | 36 |
| Årets resultat | 1 035 | 66 | −706 | 1 503 | 210 | 132 | 35 | 2 076 |
| Eget kapital | 2 239 | 3 566 | 3 500 | 4 206 | 2 702 | 2 492 | 2 360 | 2 325 |
| Balansomslutning | 3 044 | 3 773 | 3 667 | 4 416 | 3 165 | 2 969 | 2 671 | 2 630 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 205 | 540 | 463 | 791 | 1 064 | 415 | 0 | 46 |
| Personalkostnader | 421 | 149 | 176 | 541 | 489 | 12 | 7 | 1 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 20 | 36 | 24 | 12 | 24 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 82 | 210 | 175 | 199 | 214 | 160 | 114 | 8 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 | −77 | −11 | −82 | −80 | −50 | — | −1 |
| Rörelseresultat | −302 | 84 | 65 | −55 | 269 | 169 | 43 | 36 |
| Ränteintäkter | 1 592 | 16 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 129 | 11 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 162 | 88 | −705 | 1 503 | 268 | 168 | 43 | 2 076 |
| Skatt | 127 | 22 | 1 | 0 | 58 | 36 | 9 | 0 |
| Årets resultat | 1 035 | 66 | −706 | 1 503 | 210 | 132 | 35 | 2 076 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 215 | 2 975 | 3 343 | 4 237 | 2 934 | 2 746 | 2 550 | 2 550 |
| Kortfristiga fordringar | 41 | 211 | 46 | 85 | 79 | 111 | 14 | 12 |
| Kassa och bank | 523 | 587 | 278 | 94 | 153 | 113 | 107 | 67 |
| Omsättningstillgångar | 828 | 798 | 325 | 179 | 231 | 223 | 121 | 80 |
| Summa tillgångar | 3 044 | 3 773 | 3 667 | 4 416 | 3 165 | 2 969 | 2 671 | 2 630 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 104 | 3 400 | 4 106 | 2 603 | 2 392 | 2 260 | 2 225 | 149 |
| Eget kapital | 2 239 | 3 566 | 3 500 | 4 206 | 2 702 | 2 492 | 2 360 | 2 325 |
| Justerat eget kapital | 2 239 | 3 566 | 3 500 | 4 206 | 2 702 | 2 492 | 2 360 | 2 325 |
| Kortfristiga skulder | 805 | 207 | 167 | 210 | 463 | 477 | 311 | 305 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 044 | 3 773 | 3 667 | 4 416 | 3 165 | 2 969 | 2 671 | 2 630 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 16 658 granskade bolag ligger Scandinavian Control AB i det nedre skiktet räknat på omsättning, med 205 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -147,3 procent, och soliditeten var hög — 73,6 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 62 procent. Bolaget hör hemma i Mora.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska äga och förvalta aktier i andra bolag samt bedriva konsultverksamhet inom byggsektorn.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Ronny Larsson (f. 1965) Styrelseledamot
- Dan Larsson (f. 1949) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-11-08 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Stationsvägen 7, Gävunda, 792 92, Mora Besök: Stationsvägen 7 Gävunda, Mora |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-55174060 |