Aktiebolag Stockholm 114 sökningar
SCANDICO SYSTEMS AB
Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering
245 tkr
−14,0 %63,3 %
+50,3 p.e.31,9 %
+41,4 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 245 | 285 | 130 | 128 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 155 | 37 | 42 | −118 | −86 | −32 | −17 |
| Årets resultat | 142 | 30 | 26 | −144 | −98 | −35 | −17 |
| Eget kapital | 116 | −26 | −57 | −119 | 25 | −5 | 31 |
| Balansomslutning | 364 | 274 | 144 | 72 | 235 | 198 | 51 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 245 | 285 | 130 | 128 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 61 | 72 | 88 | 63 | 43 | 24 | 17 |
| Övriga rörelseposter, netto | −29 | −176 | — | −183 | — | — | — |
| Rörelseresultat | 155 | 37 | 42 | −118 | −86 | −32 | −17 |
| Räntekostnader | 13 | 7 | 16 | 26 | 12 | 3 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 142 | 30 | 26 | −144 | −98 | −35 | −17 |
| Årets resultat | 142 | 30 | 26 | −144 | −98 | −35 | −17 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 51 | 62 | 68 | 0 | 180 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 267 | 168 | 25 | 28 | 12 | 8 | 4 |
| Kassa och bank | 46 | 44 | 51 | 44 | 43 | 190 | 47 |
| Omsättningstillgångar | 364 | 274 | 144 | 72 | 235 | 198 | 51 |
| Summa tillgångar | 364 | 274 | 144 | 72 | 235 | 198 | 51 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −76 | −106 | −169 | −25 | −55 | −20 | −2 |
| Eget kapital | 116 | −26 | −57 | −119 | 25 | −5 | 31 |
| Justerat eget kapital | 116 | −26 | −57 | −119 | 25 | −5 | 31 |
| Långfristiga skulder | 135 | 135 | 148 | 158 | 185 | 183 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 113 | 165 | 53 | 33 | 25 | 20 | 20 |
| Summa eget kapital och skulder | 364 | 274 | 144 | 72 | 235 | 198 | 51 |
| Ansvarsförbindelser | 164 | 0 | 164 | 128 | 128 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 336 bolag som granskas inom samma bransch hamnar SCANDICO SYSTEMS AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 245 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 63,3 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 31,9 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 14 procent. Sätet finns i Stockholm.
Vårt företag kommer att tillverkar, utveckla och säljer UV&VIT ljus lampor, som används inom ett stort antal områden. Dessa lampor kommer att användas bland annat för NDT (oförstörande provning),härdning, läckagesökning, och Säkerhet (kriminaltekniska undersökningar)
Styrelse & ledning
- Ouiza Asmani (f. 1978) Styrelseledamot
- Ghiles Asmani (f. 2002) Styrelsesuppleant
- Younes Asmani (f. 2003) Extern VD
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-07-08 |
|---|---|
| Adress | Johan Skyttes Väg 227, 125 34, Älvsjö Besök: Johan Skyttes Väg 227, Älvsjö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |