Aktiebolag Malmö
Scandic Accounting AB
39 sökningar
2,1 mkr
+21,1 %35,3 %
+13,1 p.e.68,6 %
+18,5 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 131 | 1 760 | 1 188 | 905 | 494 | 485 |
| Rörelseresultat | 753 | 392 | 750 | 248 | 148 | 299 |
| Årets resultat | 398 | 252 | 448 | 197 | 118 | 235 |
| Eget kapital | 846 | 752 | 500 | 252 | 168 | 285 |
| Balansomslutning | 1 233 | 1 501 | 1 174 | 921 | 618 | 626 |
| Anställda | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 131 | 1 760 | 1 188 | 905 | 494 | 485 |
| Personalkostnader | 779 | 873 | 269 | 311 | 168 | 259 |
| Av- och nedskrivningar | 4 | 4 | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 591 | 494 | 166 | 345 | 221 | 100 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | 44 | 173 |
| Rörelseresultat | 753 | 392 | 750 | 248 | 148 | 299 |
| Ränteintäkter | 4 | 10 | 1 | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 757 | 402 | 751 | 248 | 148 | 299 |
| Bokslutsdispositioner | −153 | −32 | −188 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | −100 | −52 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 106 | 66 | 116 | 51 | 31 | 64 |
| Årets resultat | 398 | 252 | 448 | 197 | 118 | 235 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 13 | 17 | 41 | 22 | 23 | 24 |
| Varulager | 286 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 870 | 1 383 | 544 | 537 | 339 | 392 |
| Kassa och bank | 64 | 101 | 589 | 362 | 256 | 210 |
| Omsättningstillgångar | 1 220 | 1 484 | 1 133 | 899 | 595 | 602 |
| Summa tillgångar | 1 233 | 1 501 | 1 174 | 921 | 618 | 626 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 102 | 450 | 2 | 5 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 846 | 752 | 500 | 252 | 168 | 285 |
| Justerat eget kapital | 1 142 | 927 | 649 | 252 | 168 | 285 |
| Obeskattade reserver | 373 | 220 | 188 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 24 | 57 | 6 | 18 | 7 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 286 | 472 | 480 | 651 | 443 | 341 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 233 | 1 501 | 1 174 | 921 | 618 | 626 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 16 126 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Scandic Accounting AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 2,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 35,3 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 68,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 21 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Malmö.
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom områdena ekonomi och finans, fastighetsförvaltning, redovisning, löneadministration, finansiell konsultation, skatterådgivning, deklarationshjälp och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Khamis Kort (f. 1972) Styrelseledamot
- Derar A R Halayqa (f. 1988) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-08-01 |
|---|---|
| Bransch | Redovisning och bokföring, skatterådgivning (SNI 69201) |
| Adress | Sallerupsvägen 92, 212 28, Malmö Besök: Sallerupsvägen 92, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |