Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Scanaction AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Scanaction AB ökade omsättningen med 14 procent senaste året. Medianen bland branschens 304 jämförbara bolag är -0 procent.
Rörelsemarginalen är 2,8 procent, mot branschmedianens 3,0 procent.
Soliditeten ligger på 24,8 procent — branschens median är 45,5 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Partihandel med kläder och skodon
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 245 | 259 | 5 % | |
| Värdeförändring | +33,0 % | 62 | 259 | 76 % |
| Tillväxt i omsättning | +13,6 % | 54 | 304 | 82 % |
| Rörelsemarginal | 2,8 % | 158 | 304 | 48 % |
| Avkastning på eget kapital | 21,5 % | 76 | 304 | 75 % |
| Soliditet | 24,8 % | 248 | 304 | 18 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 624 tkr | 272 | 304 | 11 % |
| Rörelseresultat per anställd | 46 tkr | 190 | 304 | 38 % |
| Nettoomsättning | 6 496 tkr | 273 | 304 | 10 % |
| Rörelseresultat | 184 tkr | 196 | 304 | 36 % |
| Antal anställda | 4 | 221 | 304 | 27 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 20 024 | 21 722 | 8 % | |
| Värdeförändring | +33,0 % | 6 223 | 21 337 | 71 % |
| Tillväxt i omsättning | +13,6 % | 6 831 | 24 745 | 72 % |
| Rörelsemarginal | 2,8 % | 15 078 | 24 713 | 39 % |
| Avkastning på eget kapital | 21,5 % | 10 218 | 24 754 | 59 % |
| Soliditet | 24,8 % | 18 952 | 24 706 | 23 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 624 tkr | 14 681 | 24 755 | 41 % |
| Rörelseresultat per anställd | 46 tkr | 15 473 | 24 755 | 37 % |
| Nettoomsättning | 6 496 tkr | 20 665 | 24 755 | 17 % |
| Rörelseresultat | 184 tkr | 17 178 | 24 755 | 31 % |
| Antal anställda | 4 | 19 424 | 24 755 | 22 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 72 416 | 78 068 | 7 % | |
| Värdeförändring | +33,0 % | 21 732 | 76 955 | 72 % |
| Tillväxt i omsättning | +13,6 % | 22 422 | 87 561 | 74 % |
| Rörelsemarginal | 2,8 % | 55 302 | 87 479 | 37 % |
| Avkastning på eget kapital | 21,5 % | 32 954 | 87 581 | 62 % |
| Soliditet | 24,8 % | 69 338 | 87 385 | 21 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 624 tkr | 52 800 | 87 582 | 40 % |
| Rörelseresultat per anställd | 46 tkr | 56 993 | 87 582 | 35 % |
| Nettoomsättning | 6 496 tkr | 71 985 | 87 582 | 18 % |
| Rörelseresultat | 184 tkr | 62 715 | 87 582 | 28 % |
| Antal anställda | 4 | 66 442 | 87 582 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .