Aktiebolag Stockholm
SC Long Distance Skiing AB
360 sökningar
Omsättning 2025
11,2 mkr
−4,1 %Rörelsemarginal
-0,8 %
+1,8 p.e.Soliditet
44,0 %
−15,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 11 171 | 11 654 | 10 775 | 18 355 | 12 962 | 12 992 | 12 060 |
| Rörelseresultat | −85 | −297 | −803 | 631 | 1 097 | 922 | 161 |
| Årets resultat | −42 | −291 | −198 | 622 | 874 | 545 | 124 |
| Eget kapital | 855 | 897 | 1 189 | 1 386 | 2 264 | 1 391 | 845 |
| Balansomslutning | 1 945 | 1 521 | 2 853 | 2 310 | 4 579 | 2 554 | 3 360 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 171 | 11 654 | 10 775 | 18 355 | 12 962 | 12 992 | 12 060 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 44 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 11 294 | 11 695 | 11 754 | 17 203 | 11 583 | 12 070 | 12 057 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −256 | 176 | −521 | −282 | — | 158 |
| Rörelseresultat | −85 | −297 | −803 | 631 | 1 097 | 922 | 161 |
| Ränteintäkter | 43 | 6 | 1 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −42 | −291 | −803 | 630 | 1 097 | 922 | 161 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 605 | 160 | 20 | −225 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 169 | 243 | 152 | 37 |
| Årets resultat | −42 | −291 | −198 | 622 | 874 | 545 | 124 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 867 | 36 | 509 | 860 | 129 | 463 | 475 |
| Kassa och bank | 1 036 | 1 463 | 2 344 | 1 450 | 4 450 | 2 090 | 2 885 |
| Omsättningstillgångar | 1 945 | 1 521 | 2 853 | 2 310 | 4 579 | 2 554 | 3 360 |
| Summa tillgångar | 1 945 | 1 521 | 2 853 | 2 310 | 4 579 | 2 554 | 3 360 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 797 | 1 088 | 1 287 | 664 | 1 290 | 746 | 621 |
| Eget kapital | 855 | 897 | 1 189 | 1 386 | 2 264 | 1 391 | 845 |
| Justerat eget kapital | 855 | 897 | 1 189 | 1 866 | 2 871 | 2 014 | 1 290 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 605 | 765 | 785 | 560 |
| Kortfristiga skulder | 1 090 | 624 | 1 664 | 319 | 1 550 | 378 | 1 955 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 945 | 1 521 | 2 853 | 2 310 | 4 579 | 2 554 | 3 360 |
Verksamhet
Mätt mot de 995 bolag som granskas inom samma bransch hamnar SC Long Distance Skiing AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 11,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -0,8 procent, och soliditeten var god — 44,0 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 4 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva media- produktion och distribution av mediarättigheter till sportevenemang över hela världen och därvid särskilt förvalta och utöva sådana rättigheter och sponsorrättigheter i förhållande till sportevenemang som ingår i Ski Classics samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Eiliv Furuli (f. 1968) Ordförande, Styrelseledamot
- David Nilsson (f. 1976) Styrelseledamot
- Johan Eriksson (f. 1976) Styrelseledamot
- Ragnar Horn (f. 1961) Styrelseledamot
- Jostein Buraas (f. 1973) Styrelsesuppleant
- Carl Gustav Hahne (f. 1981) Styrelsesuppleant
- Tommy Höglund (f. 1961) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Oskar Svärd (f. 1976) Extern VD
- Elin Witt (f. 1980) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-08-27 |
|---|---|
| Bransch | Övrig reklamverksamhet (SNI 73119) |
| Adress | Humlegatan 2B, 263 39, Höganäs Besök: Humlegatan 2 B, Höganäs |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |