Aktiebolag Bräcke
SBY Schakt AB
19 sökningar
Omsättning 2025
5,2 mkr
+73,2 %Rörelsemarginal
35,2 %
−6,8 p.e.Soliditet
52,2 %
−3,7 p.e.Anställda
1
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 |
|---|---|---|
| Omsättning | 5 230 | 3 020 |
| Rörelseresultat | 1 841 | 1 269 |
| Årets resultat | 741 | 705 |
| Eget kapital | 1 471 | 730 |
| Balansomslutning | 4 739 | 1 844 |
| Anställda | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 2 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12* |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 230 | 3 020 |
| Personalkostnader | 633 | 300 |
| Av- och nedskrivningar | 221 | 13 |
| Övriga externa kostnader | 634 | 551 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 901 | −887 |
| Rörelseresultat | 1 841 | 1 269 |
| Räntekostnader | 19 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 822 | 1 269 |
| Bokslutsdispositioner | −885 | −379 |
| Skatt | 196 | 184 |
| Årets resultat | 741 | 705 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12* |
|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 495 | 345 |
| Kortfristiga fordringar | 190 | 917 |
| Kassa och bank | 2 054 | 582 |
| Omsättningstillgångar | 2 244 | 1 499 |
| Summa tillgångar | 4 739 | 1 844 |
| Aktiekapital | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 705 | 0 |
| Eget kapital | 1 471 | 730 |
| Justerat eget kapital | 2 475 | 1 032 |
| Obeskattade reserver | 1 265 | 380 |
| Långfristiga skulder | 1 115 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 888 | 734 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 739 | 1 844 |
| Ställda säkerheter | 914 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
SBY Schakt AB omsatte 5,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,9 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 35,2 procent, och soliditeten var hög — 52,2 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 73 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Bräcke.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företag ska bedriva entreprenadverksamhet inom mark och anläggningar, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Johan Horneij (f. 1995) Styrelseledamot
- Mia Horneij (f. 1971) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2024-02-13 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Sunnestbyn 115, 843 96, Gällö Besök: Sunnestbyn 115, Gällö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |