starkabolag.se

Aktiebolag Svedala

SBV Autocenter AB

109 sökningar

Omsättning 2025

7 mkr

+17,7 %
Rörelsemarginal

1,6 %

−1,8 p.e.
Soliditet

39,4 %

+1,9 p.e.
Anställda

2

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Omsättning7 0285 9725 5236 0974 497
Rörelseresultat111201200118104
Årets resultat901181025135
Eget kapital976886768666615
Balansomslutning2 4792 4822 2852 8842 563
Anställda22222
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Nettoomsättning7 0285 9725 5236 0974 497
Personalkostnader1 3211 2341 1631 1931 193
Av- och nedskrivningar2424242014
Övriga externa kostnader947535436459400
Övriga rörelseposter, netto−4 625−3 978−3 700−4 307−2 786
Rörelseresultat111201200118104
Ränteintäkter112——
Räntekostnader4863705359
Resultat efter finansiella poster631391326545
Bokslutsdispositioner5513−100
Skatt2834291410
Årets resultat901181025135

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Anläggningstillgångar44689211620
Varulager1 3381 3511 7891 8671 593
Kortfristiga fordringar809733254798767
Kassa och bank288330150103183
Omsättningstillgångar2 4352 4142 1932 7692 544
Summa tillgångar2 4792 4822 2852 8842 563
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat766648546495460
Eget kapital976886768666615
Justerat eget kapital977930823720669
Obeskattade reserver156696868
Långfristiga skulder700767333400517
Kortfristiga skulder8027731 1151 7501 363
Summa eget kapital och skulder2 4792 4822 2852 8842 563
Ställda säkerheter1 5001 5001 5001 5001 500

Verksamhet

SBV Autocenter AB omsatte 7 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 2,3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 1,6 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 39,4 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 18 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Svedala.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremål för bolagets verksamhet är att bedriva handel med bilar, bildelar, bildäck, reparationer, även handel med fritidsbåtar, motorfordon, maskiner och varor inom byggnads- och verkstadsindustrin samt lantbrukssektorn, äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är SBV Autocenter AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av SBV Autocenter AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller SBV Autocenter AB (556433-3788)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

SBV Autocenter AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 1991-09-25
Bransch Partihandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon (SNI 46720)
Adress
Yddingevägen 50, 233 94, Svedala
Besök: Yddingevägen 50, Svedala
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon040-481370