Aktiebolag Stockholm
SBF Rustmästaren 2 AB
58 sökningar
Omsättning 2025
6 mkr
+4,8 %Rörelsemarginal
34,1 %
+2,8 p.e.Soliditet
26,2 %
−2,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 001 | 5 725 | 5 323 | 4 954 | 4 865 |
| Rörelseresultat | 2 046 | 1 793 | 1 880 | 1 439 | 1 219 |
| Årets resultat | −1 558 | −1 817 | −2 212 | −812 | 697 |
| Eget kapital | 20 675 | 22 234 | 24 051 | 58 | 747 |
| Balansomslutning | 80 657 | 80 287 | 80 405 | 79 082 | 71 023 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 001 | 5 725 | 5 323 | 4 954 | 4 865 |
| Av- och nedskrivningar | 652 | 602 | 457 | 390 | 355 |
| Övriga externa kostnader | 3 314 | 3 330 | 3 033 | 3 124 | 3 291 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 47 | — | — |
| Rörelseresultat | 2 046 | 1 793 | 1 880 | 1 439 | 1 219 |
| Ränteintäkter | 2 | 3 | 4 | — | — |
| Räntekostnader | 2 294 | 2 431 | 2 603 | 1 028 | 661 |
| Resultat efter finansiella poster | −246 | −635 | −953 | 411 | 557 |
| Bokslutsdispositioner | −80 | −77 | −82 | −1 195 | 0 |
| Koncernbidrag | −1 130 | −1 027 | −1 088 | 0 | 318 |
| Skatt | 102 | 80 | 90 | 29 | 178 |
| Årets resultat | −1 558 | −1 817 | −2 212 | −812 | 697 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 80 411 | 80 034 | 80 167 | 79 027 | 70 962 |
| Kortfristiga fordringar | 246 | 253 | 238 | 55 | 61 |
| Omsättningstillgångar | 246 | 253 | 238 | 55 | 61 |
| Summa tillgångar | 80 657 | 80 287 | 80 405 | 79 082 | 71 023 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 22 183 | 24 001 | 8 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 20 675 | 22 234 | 24 051 | 58 | 747 |
| Justerat eget kapital | 21 109 | 22 604 | 24 361 | 303 | 992 |
| Obeskattade reserver | 546 | 466 | 390 | 308 | 308 |
| Avsättningar | 192 | 146 | 114 | 79 | 50 |
| Långfristiga skulder | 51 754 | 52 309 | 52 864 | 53 419 | 53 974 |
| Kortfristiga skulder | 7 490 | 5 132 | 2 986 | 25 218 | 15 944 |
| Summa eget kapital och skulder | 80 657 | 80 287 | 80 405 | 79 082 | 71 023 |
| Ställda säkerheter | 55 500 | 55 500 | 55 500 | 55 500 | 55 500 |
Verksamhet
SBF Rustmästaren 2 AB omsatte 6 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 829 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 34,1 procent, och soliditeten var god — 26,2 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 5 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Terje Karl Fredrik Björsell (f. 1975) Ordförande, Styrelseledamot
- Petra Ralsberg (f. 1980) Styrelseledamot
- Sebastian Brindelid (f. 1988) Styrelseledamot
- Per Johan Bergman (f. 1964) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Ida Karlsson (f. 1992) Extern firmatecknare
- Gabriel Novella (f. 1982) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | SBF Holding 1403 AB (559139-1650) |
|---|---|
| Koncernmoder | SBF Bostad AB (publ) (559056-4000) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-12-13 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Kungsgatan 17, vån 5, 111 43, Stockholm Besök: Kungsgatan 17 Vån 5, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |