Aktiebolag Göteborg
Säve Solskydd AB
48 sökningar
Omsättning 2025
1,4 mkr
−16,2 %Rörelsemarginal
3,5 %
−5,2 p.e.Soliditet
40,7 %
+12,0 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 375 | 1 641 | 2 162 | 1 909 | 1 562 |
| Rörelseresultat | 48 | 142 | 63 | 2 | −13 |
| Årets resultat | 37 | 131 | 57 | 11 | −45 |
| Eget kapital | 132 | 95 | −36 | −93 | −104 |
| Balansomslutning | 324 | 330 | 479 | 504 | 331 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 375 | 1 641 | 2 162 | 1 909 | 1 562 |
| Personalkostnader | 485 | 431 | 540 | 444 | 367 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 10 | 20 | 20 |
| Övriga externa kostnader | 354 | 487 | 571 | 588 | 377 |
| Övriga rörelseposter, netto | −488 | −581 | −978 | −855 | −811 |
| Rörelseresultat | 48 | 142 | 63 | 2 | −13 |
| Räntekostnader | 11 | 11 | 7 | 2 | 32 |
| Resultat efter finansiella poster | 38 | 131 | 57 | 11 | −45 |
| Skatt | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 37 | 131 | 57 | 11 | −45 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 10 | 30 |
| Varulager | 50 | 22 | 57 | 32 | 34 |
| Kortfristiga fordringar | 274 | 308 | 251 | 462 | 240 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 171 | 0 | 27 |
| Omsättningstillgångar | 324 | 330 | 479 | 494 | 301 |
| Summa tillgångar | 324 | 330 | 479 | 504 | 331 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 45 | −86 | −143 | −154 | −109 |
| Eget kapital | 132 | 95 | −36 | −93 | −104 |
| Justerat eget kapital | 132 | 95 | −36 | −93 | −104 |
| Långfristiga skulder | 129 | 63 | 126 | 42 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 63 | 172 | 389 | 555 | 435 |
| Summa eget kapital och skulder | 324 | 330 | 479 | 504 | 331 |
| Ställda säkerheter | 210 | 210 | 210 | 210 | 210 |
| Ansvarsförbindelser | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
Verksamhet
Säve Solskydd AB omsatte 1,4 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 950 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 3,5 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 40,7 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 16 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Försäljning och montering av invändigt och utvändigt solskydd.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Ronny Nilsson (f. 1967) Verkställande direktör
Styrelse
- Ronny Nilsson (f. 1967) Ordförande, Styrelseledamot
- Ulrika Nilsson (f. 1973) Styrelseledamot
- Sophia Nilsson (f. 1994) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Ulrika Nilsson (f. 1973) Vice VD
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-06-08 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med textilier (SNI 47510) |
| Adress | Karlslundsvägen 11, 423 71, Säve Besök: Karlslundsvägen 11, Säve |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |