starkabolag.se

Ranking · bokslutsåret 2025

Så rankar Sätra Snickeri AB

Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.

Mot branschen

Sätra Snickeri AB ökade omsättningen med 6 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 412 jämförbara bolag är 6 procent.

Rörelsemarginalen är 12,0 procent, mot branschmedianens 4,0 procent.

Soliditeten ligger på 53,1 procent — branschens median är 40,5 procent.

Bolaget har 6 anställda; medianbolaget i branschen har 6.

Branschen: Byggnadssnickeriarbeten

Nyckeltal2025PlaceringAntal bolagBättre än
Värde 427 1 283 67 %
Värdeförändring +25,0 % 391 1 260 69 %
Tillväxt i omsättning +5,6 % 711 1 412 50 %
Rörelsemarginal 12,0 % 170 1 412 88 %
Avkastning på eget kapital 15,4 % 813 1 412 42 %
Soliditet 53,1 % 396 1 411 72 %
Nettoomsättning per anställd 2 203 tkr 462 1 412 67 %
Rörelseresultat per anställd 264 tkr 193 1 412 86 %
Nettoomsättning 13 219 tkr 609 1 412 57 %
Rörelseresultat 1 584 tkr 281 1 412 80 %
Antal anställda 6 686 1 412 51 %

Gävleborgs län

Nyckeltal2025PlaceringAntal bolagBättre än
Värde 930 1 945 52 %
Värdeförändring +25,0 % 656 1 920 66 %
Tillväxt i omsättning +5,6 % 854 2 120 60 %
Rörelsemarginal 12,0 % 480 2 120 77 %
Avkastning på eget kapital 15,4 % 982 2 120 54 %
Soliditet 53,1 % 776 2 117 63 %
Nettoomsättning per anställd 2 203 tkr 745 2 120 65 %
Rörelseresultat per anställd 264 tkr 469 2 120 78 %
Nettoomsättning 13 219 tkr 1 115 2 120 47 %
Rörelseresultat 1 584 tkr 666 2 120 69 %
Antal anställda 6 1 211 2 120 43 %

Sverige

Nyckeltal2025PlaceringAntal bolagBättre än
Värde 42 146 78 296 46 %
Värdeförändring +25,0 % 26 261 77 179 66 %
Tillväxt i omsättning +5,6 % 37 104 87 570 58 %
Rörelsemarginal 12,0 % 21 034 87 488 76 %
Avkastning på eget kapital 15,4 % 41 069 87 590 53 %
Soliditet 53,1 % 34 412 87 388 61 %
Nettoomsättning per anställd 2 203 tkr 35 719 87 591 59 %
Rörelseresultat per anställd 264 tkr 22 703 87 591 74 %
Nettoomsättning 13 219 tkr 49 801 87 591 43 %
Rörelseresultat 1 584 tkr 31 894 87 591 64 %
Antal anställda 6 51 173 87 591 42 %

Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .

← Tillbaka till Sätra Snickeri AB

Företagsvärdering

Vad är Sätra Snickeri AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Sätra Snickeri AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Sätra Snickeri AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.