Aktiebolag Nacka
Säsongshuset AB
97 sökningar
Omsättning 2025
1,9 mkr
+18,2 %Rörelsemarginal
20,5 %
−11,5 p.e.Soliditet
3,2 %
−0,3 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 945 | 1 646 | 1 548 | 1 638 | 1 712 |
| Rörelseresultat | 399 | 527 | 388 | 346 | 348 |
| Årets resultat | 1 | 128 | 28 | 12 | 0 |
| Eget kapital | 333 | 332 | 205 | 177 | 165 |
| Balansomslutning | 10 564 | 9 701 | 9 998 | 10 222 | 10 164 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 945 | 1 646 | 1 548 | 1 638 | 1 712 |
| Kostnad sålda varor | 46 | 46 | 50 | 46 | 33 |
| Bruttoresultat | 1 899 | 1 600 | 1 498 | 1 592 | 1 679 |
| Rörelseresultat | 399 | 527 | 388 | 346 | 348 |
| Räntekostnader | 357 | 322 | 254 | 236 | 218 |
| Resultat efter finansiella poster | 42 | 205 | 133 | 109 | 130 |
| Koncernbidrag | −41 | −44 | −98 | −88 | −130 |
| Skatt | 0 | 34 | 8 | 9 | 0 |
| Årets resultat | 1 | 128 | 28 | 12 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 10 121 | 8 880 | 8 558 | 8 506 | 8 496 |
| Kortfristiga fordringar | 204 | 54 | 92 | 56 | 60 |
| Kassa och bank | 239 | 767 | 1 348 | 1 660 | 1 608 |
| Omsättningstillgångar | 443 | 821 | 1 440 | 1 716 | 1 668 |
| Summa tillgångar | 10 564 | 9 701 | 9 998 | 10 222 | 10 164 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 232 | 104 | 77 | 65 | 65 |
| Eget kapital | 333 | 332 | 205 | 177 | 165 |
| Justerat eget kapital | 333 | 332 | 205 | 177 | 165 |
| Långfristiga skulder | 9 704 | 8 739 | 8 786 | 8 886 | 8 921 |
| Kortfristiga skulder | 527 | 630 | 1 007 | 1 159 | 1 078 |
| Summa eget kapital och skulder | 10 564 | 9 701 | 9 998 | 10 222 | 10 164 |
| Ställda säkerheter | 3 800 | 3 800 | 3 800 | 3 800 | 3 800 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Säsongshuset AB 1,9 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 352 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 20,5 procent, och soliditeten var låg — 3,2 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 18 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Nacka.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva hotell och pensionatsrörelse, förvaltning av fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Bernt Börje Mattsson (f. 1953) Styrelseledamot
- Tinka Danieli Mattsson (f. 1952) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Johan Engdal (f. 1966) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Cybernetic Solutions BM AB (556566-8943) |
|---|---|
| Koncernmoder | Cybernetic Solutions BM AB (556566-8943) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-10-26 |
|---|---|
| Bransch | Stug- och rumsuthyrning (SNI 55202) |
| Adress | Ältagårdsvägen 17, 138 33, Älta Besök: Ältagårdsvägen 17, Älta |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |