starkabolag.se

Aktiebolag Stockholm

Sarol Beauty AB

42 sökningar

Omsättning 2024

1,5 mkr

+5,6 %
Rörelsemarginal

-7,7 %

−0,8 p.e.
Soliditet

-8,6 %

−52,2 p.e.
Anställda

3

+50,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Omsättning1 4981 419998977419
Rörelseresultat−116−9826758
Årets resultat−116−9615345
Eget kapital−11106202201148
Balansomslutning128243280310235
Anställda32210
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12*
Nettoomsättning1 4981 419998977419
Personalkostnader1 2391 215791623250
Av- och nedskrivningar3030303030
Övriga externa kostnader28621617222371
Övriga rörelseposter, netto−59−56—−34−10
Rörelseresultat−116−9826758
Ränteintäkter020——
Räntekostnader11110
Resultat efter finansiella poster−116−9626658
Skatt0001412
Årets resultat−116−9615345

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12*
Anläggningstillgångar0306090120
Varulager1712502425
Kortfristiga fordringar32124142811
Kassa och bank79772811590
Omsättningstillgångar128213220220115
Summa tillgångar128243280310235
Aktiekapital5050100100100
Balanserat resultat55152101483
Eget kapital−11106202201148
Justerat eget kapital−11106202201148
Kortfristiga skulder1391377810987
Summa eget kapital och skulder128243280310235

* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.

Verksamhet

Sarol Beauty AB omsatte 1,5 miljoner kronor räkenskapsåret 2024, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 642 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -7,7 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på -8,6 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 6 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Stockholm.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva manikyr, pedikyr verksamhet samt handel med skönhetsprodukter och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Sarol Beauty AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Sarol Beauty AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Sarol Beauty AB (559063-6816)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2016-05-23
Bransch Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220)
Adress
Albyvägen 2-4, 145 59, Norsborg
Besök: Albyvägen 2-4, Norsborg
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad